Ekolozi su izvestili o podnetoj tužbi u saopštenju za javnost.
"'DUH' zahteva od nadležne Uprave rudarskog nadzora Štralzunda da ovom tužbom uzme u obzir nove naučne podatke o nekontrolisanom izdvajanju metana i proveri curenja pri vađenju, transportu i preradi prirodnog gasa“, objasnila je organizacija.
S tim u vezi, kompanija-operator gasovoda „Nord Strim 2 Ag“ saopštila je da je upoznata sa njihovim potezom i da će proceniti tužbu nemačke organizacije. Istovremeno je podsetila da je 25. juna, odeljenje u Štralzundu već odbilo zahtev organizacije od 5. marta za reviziju pristanka na projekat.
Inače, kompanija-operator dobila je dozvolu za izgradnju i eksploataciju obalskog i kopnenog dela „Severnog toka 2“ u nemačkim teritorijalnim vodama u januaru 2018. godine.
Podsetimo, Danska je dala zeleno svetlo za nastavak izgradnje „Severnog toka 2“ u utorak, pošto danski apelacioni organ za energetiku nije primio žalbu na odluku Danske energetske agencije, kojom je odobreno da kompanija „Nord strim – 2AG“ koristi usidrena plovila tokom izgradnje gasovoda „Severni tok 2“.
Sada kompanija može da u realizaciji projekta koristi ne samo brodove sa dinamičkim sistemom pozicioniranja, već i sa sidrom, jer trasa na kojoj treba da se završi gasovod prolazi izvan rizične zone kontakta sa hemijskim oružjem zakopanim na dnu Baltičkog mora.