Naučnici tvrde: Gljivice iz Černobilja zaštitiće naseljenike na Marsu

© Foto : PiksabejStruktura na Marsu
Struktura na Marsu - Sputnik Srbija
Pratite nas
Naučnici su uvereni da radijacioni štit koji se sastoji od sloja gljivice koju su proučavali može efikasno neutralisati „godišnju dozu ekvivalentnu radijacijskom okruženju“ na površini Crvene planete.

Iako štetna kosmička radijacija predstavlja značajan izazov čovekovim namerama da osvoji svemir, izgleda da bi određeni organizam nađen na mestu jedne od najvećih nuklearnih katastrofa u istoriji mogao pomoći astronautima, izveštava „Nju sajentis“ citirajući najnoviju studiju američkih naučnika.

Prema navodima medija, studija predlaže upotrebu radijacijskog štita napravljenog od gljivica koje su otkrivene u blizini černobiljske nuklearne elektrane 1991. godine i koje očigledno pokazuju sposobnost apsorbovanja i odbijanja kosmičkih zraka.

„Ono što gljivicu čini izvanrednom je to što vam treba samo nekoliko grama da biste se zaštitili. Ona se samoobnavlja i samozaceljuje, tako da i ako postoji solarni bljesak koji bi značajno oštetio radijacijski štit, ona bi bila u stanju da se ponovo obnovi za nekoliko dana“, rekao je Nils Averek, istraživač sa Stanforda i koautor studije.

Istraživači tvrde da sloj gljivica debljine oko 21 centimetra može „u velikoj meri poništiti godišnju dozu ekvivalentnu radijacijskom okruženju Marsa“ dodajući da će biti potreban sloj od samo devet centimetara debljine sa „ekvimolarnom smesom melanonina i marsovskog regolita“.

Prethodno je dr Kasturi Venkatesvaran, stariji istraživač u Laboratoriji NASA za mlazni pogon koji je sprovodio eksperimente na gljivicama tvrdio da se elementi ključni za sposobnost apsorbovanja radijacije ovih organizama mogu izvući i apsorbovati u formi leka.

Pročitajte još:

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala