„Pozivam sve da razmisle da svojim ponašanjem ne ugrožavaju samo sebe već svoje najmilije, kao i svoju okolinu. Nadam se da im je stalo do njih“ istakao je Pelemiš.
On je dodao da je virus među nama te da ne znamo ko ima prisutan virus, a ko nema.
„Broj koji čitamo i slušamo nije merilo ko sve ima virus. To bismo znali kada bismo sve testirali što je praktično neizvodljivo“, kazao je Pelemiš.
Prema njegovim rečima, maske moraju da se nose u zatvorenom prostoru i na otvorenom ako nema propisane distance.
„Komunikacija omogućava širenje virusa, kada pričamo on se širi, kapljica virusa ima u vazduhu ne samo kada kašljemo i kijamo“, objašnjava infektolog.
On naveo da svi mogu da se zaraze, ali da je ishod bolesti različit kod različitog uzrasta, kao i u zavisnosti od kvaliteta zdravstvenog stanja.
„Zašto se zaražavaju mladi? Puno se izlažu virusu, druže se i u bliskom su kontaktu. Nije sigurno da mladi ne mogu imati i još neku bolest za koju ni ne znaju. Ako unesete veliki količinu virusa postoji velika šansa da se ozbiljno razbolite“, upozorio je Pelemiš i dodao da i deca oboljevaju sa simptomima temperature i drugih, ali da većina dece preleži virus lakše nego odrasli.
„Ne možemo reći da i ona nisu ugrožena“, rekao je Pelemiš za televiziju Prva, prenosi Tanjug.
Navodi da je celi svet paralisan i da bi proizvodnja vakcine donela korist međutim, dodaje, kako zahteva dugo vreme ispitivanja i procedura nije realno da se brzo pojavi.
Pročitajte još: