Kako navodi portal „Vzgljad“, u bankama je potražnja za monetama i zlatnim polugama porasla 3 puta. Primećena je i velika potražnja za zlatnim nakitom, dok je prodaja juvelirskih proizvoda „Vajldberis“ u drugom kvartalu porasla za 129 odsto. Neverovatna potražnja za zlatom u periodu pandemije je karakteristična za ceo svet.
U martu je u Americi i Kanadi ponestalo zlatnih moneta. U kanadskoj kompaniji „Kiko“, koja trguje zlatom, bile su rasprodate sve zlatne monete koje su bile teške jednu uncu. Po podacima ruskog „Zlatnog monetarnog fonda“ promet moneta u drugom kvartalu je porastao za 2-2,5 puta.
„Ljudi znaju da zlato može da spasi u periodima različitih kriza. Zlatna moneta 'Georgije Pobedonosec', koju su kovale naše kovnice za Centrobanku, početkom godine je poskupela za trećinu. A od trenutka kako su počeli da je kuju – osam puta. Tokom 2006. godine moneta je koštala više od 4.000 rubalja, a sada košta 35.000 rubalja. Brojke govore same za sebe“, kaže potpredsednik kompanije „Zlatni monetarni dom “ Aleksej Vjazovski.
Prema rečima predsednika Upravnog odbora banke „Fridom finans“ Genadija Saliča, rast cena proizvoda od zlata na svetskom tržištu je u direktnoj vezi sa obećanjima vlade i centralne banke da će potrošiti trilione kako bi oporavili ekonomiju posle virusa korona.
Cena zlata u rubljama i evrima je već probila istorijski maksimum. Nikada se ono nije prodavalo po tako velikoj ceni u rubljama i evrima. Zlato može u narednih 3-5 meseci da bude i 2.000 dolara za uncu, prognoziraju eksperti „Siti“ banke. Potražnja za zlatom je ujedno povećala i cenu srebra. U narednih 12 meseci cena srebra će biti 25 dolara za uncu.
U isto vreme zlatan nakit i nije neka investicija.
„Nakit je nelikvidan. Njega nije moguće brzo prodati. Razlika u ceni u kupovini i prodaji može biti 20 čak i 50 procenata, ako govorimo o cenama u zalagaonicama“, kaže Kupcikevič.
Najbolje je investirati u zlato u vidu poluga i moneta, smatra Vjazovski. Pritom u Rusiji je bolje kupovati monete, jer se pri prodaji zlatnih poluga plaća 20 procenata porez. U Evropi nema razlike prilikom ovakve kupovine. Za sada se u Rusiji pregovara samo oko ukidanja poreza pri prodaji zlatnih poluga.
„Monete je potrebno dobro čuvati, kao i dokumentaciju o njima, kako se ne bi dogodilo da izgube na vrednosti prilikom prodaje bankama.“ – upozorava Kupcikevič. Salič kaže da je najunosniji posao investirati u akcije ruskih i inostranih kompanija koje se bave iskopavanjem zlata.