„A najnovije američke nuklearne rakete koje će zameniti sve interkontinentalne balističke rakete 'Minitmen' su šta, humano oružje ili 'anđeli s neba'? Za Bilingslijevu informaciju – to i jeste oružje 'Sudnjeg dana'“, napisao je Puškov na svom nalogu na Tviteru.
SŠA nado bы ne ukazыvatь Rossii, nad čem rabotatь ili net, a dumatь nad novыmi mehanizmami kontrolя nad яdernыmi vooruženiяmi. Vmesto эtogo oni vыšli iz DRSMD, vыhodяt iz SNV-3 i rabotaюt nad usileniem i bez togo moщnogo яdernogo potenciala. Эto i estь približenie «Sudnogo dnя».
— Alekseй Puškov (@Alexey_Pushkov) July 21, 2020
Prema njegovom mišljenju, Vašington treba da se fokusira na nove mehanizme za kontrolu nuklearnog naoružanja, a ne da govori Moskvi „na čemu da radi ili da ne radi“.
„Umesto toga, Amerika je napustila Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, napušta i Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja i radi na jačanju i tako moćnog nuklearnog potencijala. To i jeste približavanje 'Sudnjeg dana'“, istakao je on.
Ranije je Bilingsli izjavio da SAD pozivaju Rusiju da prestane da proizvodi i uvodi u upotrebu najnovije vrste raketa na nuklearni pogon, koje nisu ništa drugo do „leteći Černobilj“. Prema njegovim rečima, ne postoje opravdanje za postojanje takvih sistema „Sudnjeg dana“.
On je krajem juna rekao da Sjedinjene Američke Države ne vide načine za uvođenje moratorijuma na raspoređivanje raketa srednjeg i manjeg dometa u Evropi, što je Sporazumom ranije zabranjeno.
Sporazum o ograničavanju naoružanja
Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START-3), koji je potpisan 2010. godine, predstavlja jedini preostali aktuelni sporazum o ograničavanju naoružanja između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država. Sporazum ističe u februaru 2021. godine i za sada Vašington nije objavio da li namerava da ga produži.
Američka administracija je na različitim nivoima naglašavala potrebu da se u pregovore uključi Kina, ali Peking to odbija.