„Postoje šanse da se Sporazum vrati u normalu. Rusija namerava da uloži sve napore za to i podstakne partnere na sadržajni zajednički rad, kako bi pronašli načine za deeskalaciju i zaštitu programa od američkih napada“, navedeno je u saopštenju Ministarstva.
Ruski spoljnopolitički resor je dodao da sporazum „ni sada nema alternativu“.
Ministarstvo je saopštilo da je plan neprijatelja Sporazuma usmeren samo na uništenje, kao i da su zarad sopstvenih ambicija oni spremni da eskaliraju vojno-političke tenzije na Bliskom istoku i da izazivaju krizu u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, kako bi pokušali da reše svoje predizborne zadatke.
Ranije je portparol Organizacije za atomsku energiju Irana Behruz Kamalvandi kritikovao „evrotrojku“ (Nemačku, Francusku i Veliku Britaniju) da još uvek nije preduzela efikasne korake za očuvanje nuklearnog sporazuma.
Iranski nuklearni program
Zajednički sveobuhvatni akcioni plan je sporazum koji su Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) zaključili 14. jula 2015. godine.
To je istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema iranskog nuklearnog programa, čija implementacija skida sa Irana ekonomske i finansijske sankcije koje su ranije uveli SB UN, SAD i Evropska unija. Plan je stupio na snagu 16. januara 2016. godine.
Sporazumom je predviđeno da embargo na oružje za Iran bude ukinut u roku od pet godina, a da isporuke oružja toj zemlji budu moguće samo uz dozvolu Saveta bezbednosti UN.
Prvobitni sporazum je narušen u maju 2018. godine, kada su SAD objavile da jednostrano istupaju iz njega i obnovile žestoke sankcije protiv Irana. Ostale potpisnice (Rusija, Kina, Nemačka, Francuska i Velika Britanija) složile su se da poštuju uslove o ukidanju embarga na oružje.
Pročitajte još: