Ukrajina poziva Ameriku da što pre usvoji zakon o sankcijama „Severnom toku 2“

© Foto : © Nord Stream 2 / Axel SchmidtPostavljanje cevi gasovoda "Severni tok 2"
Postavljanje cevi gasovoda Severni tok 2 - Sputnik Srbija
Pratite nas
Ukrajinska kompanija „Naftogas“ zahvalila je američkim kongresmenima koji su Predstavničkom domu SAD podneli na razmatranje novi predlog zakona koji predviđa proširenje sankcija protiv gasovoda „Severni tok 2“, i tom prilikom pozvala da on bude usvojen što pre, saopštila je pres-služba kompanije.
„'Naftogas' još jednom izražava zahvalnost Predstavničkom domu, Senatu i drugim prijateljima Ukrajina u SAD, koji su prošle godine doprineli usvajanju Zakona o zaštiti evropske energetske bezbednosti, a sada su podneli predlog zakona u oba doma Kongresa“, navedeno je u saopštenju na sajtu te kompanije.

Kompanija je dodala da sa velikim poštovanjem poziva američki Kongres da bez odlaganja usvoji nacrt zakona.

Postavljanje cevi za gasovod Severni tok 2 - Sputnik Srbija
Nemačka priprema odgovor ako SAD uvedu nove sankcije protiv „Severnog toka 2“

Podsetimo, devet američkih kongresmena iz Republičke i Demokratske partije predložili su nacrt novog zakona o paketu sankcija protiv gasovoda „Severni tok 2“, a ove mere bi trebalo da su blaže nego što je to bio slučaj sa prethodnim paketom.

Početkom juna predložen je zakon o sankcijama protiv „Severnog toka 2“, a reč je o proširenju već postojećih ograničavajućih mera. 

Gasovod „Severni tok 2“

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog  toka“.

Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene AmeričkeDržave, koje promovišu tečni prirodni gas u EU.

SAD smatraju da je ovo politički projekat koji preti energetskoj bezbednosti Evrope. Ruska strana više puta je izjavljivala da je projekat apsolutno komercijalan i konkurentan i isticala da on ne podrazumeva obustavu tranzita ruskog gasa preko Ukrajine u EU.

Pročitajte još:

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala