Ruski mediji ocenjuju da kada se na sto iznese novi paralelni predlog određenih mera, to znači da postoji konsenzus da se on i usvoji, budući da predstavlja svojevrsni kompromis.
Iako novi nacrt mera takođe podrazumeva proširenje već postojećih sankcija protiv gasovoda, između novog i starog paketa mera postoji suštinska razlika – ne odnosi se na testiranje i sertifikaciju cevovoda bez čega „Severni tok 2“ ne može da bude pušten u eksploataciju.
Pored toga, ove mere neće pogoditi sve dosadašnje učesnike u izgradnji gasovoda, već samo one kompanije koje u trenutku kada mere stupe na snagu i dalje budu pružale svoje usluge.
Podsetimo, protiv pređašnjih sankcionih mera Nemačka se oštro usprotivila i zapretila da će uvesti recipročne mere protiv senatora koji su te sankcije i inicirali.
Pored toga, jedna od recipročnih mera koja se mogla čuti u Berlinu bila je i da bi Nemačka mogla da uvede dažbine na uvoz američkog gasa u slučaju da se pritisci Vašingtona na realizaciju projekta izgradnje „Severnog toka 2“ nastave.