On je istakao da će posle takvog prinudnog sletanja kosmonauti moći bezbedno da čekaju spasioce unutar letelice do dva dana.
„Aparat ima sposobnost plovljenja. U slučaju sletanja na vodu, posada mora da sačeka tim za potragu i spašavanje, zbog čega će komunikaciona sredstva i palubni kompleks letelice omogućiti 48 sati radio-komunikacije“, rekao je Hamic.
Istovremeno, on je rekao da još uvek nije jasno ko će i na koji način spasiti astronaute u toj situaciji i da će rad na stvaranju takvog kompleksa biti završen 2021. godine.
Hamic ja dodao da će novi ruski svemirski brod dobiti samo nove sisteme i da neće biti opreme koja se koristi u svemirskim brodovima „Sojuz“.
Prema preliminarnim informacijama, prvi let „Orla“ biće obavljen 2023. godine na raketi-nosaču „Angara-A5“ sa kosmodroma Vostočni. Godinu dana kasnije planiran je bespilotni let, a 2025. godine - let sa ljudskom posadom do Međunarodne svemirske stanice.
Svemirski brod „Orao“ proizvodi Raketno-kosmička korporacija „Energija“, a prema rečima šefa ruske svemirske agencije „Roskosmosa“ Dmitrija Rogozina, iskrcavanje ruskih kosmonauta na Mesec očekuje se 2030. godine.
Pročitati još: