Istraživači sa nekoliko britanskih univerziteta predvođenih Univerzitetom u Bradfordu navode da se nalazište sastoji od najmanje 20 velikih stubova prečnika preko 10 metara i dužine pet metara, koji su poređani u krug prečnika preko dva kilometra, prenosi Tanjug.
Novo nalazište nalazi se u Darington Volsu, mestu na kojem je otkriveno neolitsko selo, oko dva kilometra udaljenom od Stounhendža.
Naučnici smatraju da su stubovi zakopani pre oko 4.500 godina i da bi mogli da označe granice svetog područja ili granice oko kružnog spomenika poznatog kao Darington Vols hendž (Durrington Walls henge).
New #openaccess in Internet Archaeology 55
— Internet Archaeology (@IntarchEditor) June 21, 2020
👉https://t.co/qiVsFrZMwL
A Massive, Late Neolithic Pit Structure associated with Durrington Walls Henge by @gaffney_v, Eamonn Baldwin, @resandmag @DrDerekHamilton @immo_trinks et al. #DurringtonPits @CAHA_UoB @LBIArchPro pic.twitter.com/sDsaFYMW6L
Velika Britanija ima puno kamenih spomenika kružnog oblika koji datiraju od pre nekoliko hiljada godina, a čija namena još nije poznata.
Najpoznatiji među njima je Stounhendž, ogroman spomenik napravljen između 3.000 i 1.600 godina pre nove ere, koji predstavlja jednu od najpoznatijih turističkih atrakcija u zemlji.
Pročitajte još: