Vozilo za daljinsko uklanjanje mina „Listva“ pojavilo se u parku Raketnih snaga strateške namene još 2017. godine, ali će na Paradi pobede učestvovati prvi put. Reč je o vojnom oklopnom vozilu o kome se veoma malo zna, a predviđeno je za neutralizaciju eksplozivnih naprava na maršruti mobilnih lansirnih sistema sa interkontinentalnim balističkim raketama. „Listva“ pronalazi i onesposobljava mine bez detonacije, sa rastojanja. Za svaki slučaj, među posadom se nalaze i demineri.
Mašina distancionnogo razminirovaniя "Listva", sistemы PVO "Pancirь-SM" i S-350 "Vitяzь". Foto: https://t.co/CzFFKuqIdX pic.twitter.com/aujlGpdsup
— Ivan O'Gilvi (@o_gilvi) June 19, 2020
Modernizovani protivaavionski sistem „Pancir-SM“ dobio je novo naoružanje za borbu protiv bespilotnih letelica. U standardni kontejner za lansiranje smeštene su četiri mini-rakete – ništa manje efikasne, ali mnogo jeftinije. To je potpuno nov sistem naoružanja i pre parade nije nigde prikazivan.
Vot эto interesno - vpervыe demonstriruюt novыe "malenьkie" ZUR (4 št v standartnom TPK( v vooruženii ZRPK Pancirь-SM. Vot i sredstva dlя poraženiя lёgkih i kustarnыh bespilotnikov.#paradpobedы pic.twitter.com/SgyiKL47jX
— Said Aminov (@saidpvo) June 17, 2020
Borbeni komplet sistema PVO S-350 „Vitez“ je veći nego kod čuvenog sistema S-400 „Trijumf“. Jedan lansirni sistem kompleksa poseduje 12 protivavionskih raketa. U dometu od 60 kilometara „Vitez“ je u stanju da se bori kako protiv aerodinamičkih, tako i protiv balističkih „protivnika“. Prema fabričkim specifikacijama, S-350 istovremeno može gađati 16 objekata, a u stvari može i više.
Teški višecevni raketni sistem „Tosočka“ će zvanično biti predstavljen na Paradi pobede u Moskvi 24. juna. Za razliku od raketnih sistema „Buratino“ i „Solncepek“ koji za premeštanje koriste šasije tenka T- 72, sistem „Tosočka“ je montiran na troosnom kamionu „Ural“ što značajno povećava mobilnost sistema.
Tяželый ognemet "Tosočka", tяželaя BMP T-15, boevaя mašina "Derivaciя-PVO". Foto: https://t.co/CzFFKuqIdX pic.twitter.com/o7PoELWGLl
— Ivan O'Gilvi (@o_gilvi) June 19, 2020
Teški oklopni transporter T-15 napravljen je na platformi gusenice tenka „Armata“ i poseduje nivo zaštite, koji nema nijedno drugo vozilo te klase. Ove godine T-15 će se pojaviti na paradi sa novim borbenim modulom „Kinžal“, koji uključuje moćnu cev kalibra 57 milimetara i dalekometne protivtenkovske rakete „Ataka“.
Samohodni protivavionski artiljerijski sistem „Derivacija PVO“ opremljen je istom cevi, iz koje može ispaliti 120 hitaca u minuti i u stanju je da obara čak i rakete. Optoelektronski sistem za navođenje radi u pasivnom režimu, potpuno skriveno.
„Leteće“ oklopno vozilo „Tajfun VDV“ može se spuštati padobranom. Vozilo, koje je zaštićeno od streljačkog oružja i mia, opremljeno je borbenim modulom sa cevi kalibra 30 milimetara i mitraljezom. Modulom se upravlja na daljinu.
Bronevik "Taйfun-VDV" s 30-mm puškoй, sistema PVO "Buk-M3", sistema distancionnogo minirovaniя ISDM. Foto: https://t.co/CzFFKuqIdX pic.twitter.com/B3YsgIMXy9
— Ivan O'Gilvi (@o_gilvi) June 19, 2020
Protivavionski sistem „Buk-M3“ je proizvod čuvene „porodice“ sistema PVO. Divizion „Bukova“ čine razne mašine, koje pomažu jedne drugima, razmenjuju informacije zatvorenim digitalnim kanalima. Kod novog „Buka“ je povećana brzina delovanja, kao i borbeni komplet.
Spisak zatvara još jedna najnovija mašina – sistem daljinskog miniranja ISDM. Reaktivni sistem baca mine nove generacije na rastojanju do 15 kilometara. Zahvaljujući satelitskom pozicioniranju i automatskom upravljanju, mine se postavljaju tačno na predviđeno mesto.
U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“, Sputnjik vam predstavlja ekskluzivne materijale o Drugom svetskom ratu. Saznajte sve o najvećim bitkama i herojima Drugog svetskog rata, čitajte svedočenja preživelih, komentare stručnjaka, pogledajte dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, arhivske fotografije i video-snimke.
Pročitajte još: