Hiljade demonstranata okupilo se u subotu na masovnom protestu protiv policijske brutalnosti i rasizma u Vašingtonu.
Demonstranti su došli iz svih krajeva SAD na skup protiv rasizma i policijske brutalnosti, a pridružila im se i gradonačelnica Mjuriel Bauser koja je ranije zatražila od predsednika Donalda Trampa da povuče vojsku iz grada.
„Treba da gledamo šta se dešava u Vašingtonu zato što ne želimo da federalna vlada uradi drugim Amerikancima“, rekla je ona šetajući sa demonstrantima.
Na putu ka 19. ulici koja vodi do Bele kuće, a koju je gradonačelnica Vašingtona u petak preimenovala u ulicu „Crni životi su bitni“, demonstranti su zastali i klečali četiri minuta odajući i na taj način poštu Džordžu Flojdu, prenosi Tanjug, pozivajući se na Si-En-En.
Massive, peaceful turnout today at Union Park in #Chicago. #blacklivesmatter✊🏽✊🏾✊🏿 pic.twitter.com/HtRKV3VSrw
— Justin Allen (@Allen_Justin) June 6, 2020
Do podneva po lokalnom vremenu kod Linkolnovog spomenika okupilo se oko 3.000 ljudi, a isto toliko je i kod Bele kuće, saopštila je policija. Druga grupa bila je kod zgrade Kongresa. Organizatori su poveli kolone u marš ulicama oko Bele kuće, a automobili koji su prolazili trubili su u znak podrške demonstrantima.
A baby for #BlackLivesMatter! Chicago’s protest today. pic.twitter.com/sJ8BVESajw
— Hazel, MMSc, RN, PA-C (@hazel_dd) June 6, 2020
Stanovnici Njujorka su satima marširali sve do Bruklinskog mosta, noseći transparente sa natpisom: „Nema pravde, nema mira“, kao i pozivom da se obustavi finansiranje policije.
I did not think it was possible for more protestors to fit on the Brooklyn Bridge. Hours later, and still they come pic.twitter.com/yG4NN2ZFNZ
— Liz Willen (@L_willen) June 6, 2020
Protesti su održani i u San Francisku, gde su demonstranti delimično blokirali most Golden gejt.
U Filadelfiji se na protestima kod Muzeja umetnosti okupio veliki broj ljudi koji su uzvikivali: „Crni životi vrede“.
*VIDEO*: BIG protest heading down Pennsylvania Ave in DC. @wusa9 #GeorgeFloydProtest pic.twitter.com/SFQXNsZBeD
— Tom Dempsey (@KCTomDempsey) June 6, 2020
Podsetimo, Flojd je preminuo 25. maja u Mineapolisu pošto mu je policajac tokom akcije privođenja skoro devet minuta kolenom pritiskao vrat.
Protesti koji su počeli u Americi nakon ubistva Džordža Flojda raširili su se po celom svetu.
Pročitajte još: