„Ispostavilo se da nisu svi bili spremni za test pandemije. Čak i u ovim uslovima, kada je globalni izazov trebalo da nas zbliži i makar privremeno primora da se zaboravi na suprotnosti, ponovo se pojavljuje grabežljivo ponašanje. Ne mogu svi da odole iskušenju da deluju po principu ‘svako za sebe’”, objasnio je Lavrov.
Pandemija je, prema rečima ministra, pokazala svetu brojne primere nedostatka humanizma. Po njegovom mišljenju, ovaj deficit uslovljen je „neizlečivim egoizmom nekoliko zemalja i njihovih vladajućih elita”. Radi se o onima, pojasnio je on, koji promovišu moralno vođstvo i demokratske tradicije, a zapravo „odbacuju elementarna pravila pristojnosti, etičke granice i počinju da se ponašaju po „zakonu džungle”.
Kao primer, ruski ministar je naveo pokušaje da se Kina okrivi za širenje virusa korona, kao i na špekulacije o ruskoj pomoći nekim zemljama, pruženoj na molbu njihovih vlada.
„Došlo je do apsurdnih optužbi na račun moje države da želi da iskoristi humanitarnu i medicinsku saradnju za jačanje geopolitičkog uticaja. Do protivrečnih osnovnim diplomatskim normama ponižavajućih zabrana obraćanja Rusiji za medicinsko-humanitarnu pomoć – nezavisno od toga, koliko je teška situacija. Ispostavlja se da je zloglasna solidarnost evro-atlantskog modela skuplja od života i zdravlja desetina hiljada običnih građana”, istakao je on.
Kako je zaključio Lavrov, neke zemlje pokušavaju da iskoriste trenutnu situaciju za promovisanje uskih interesa i svođenje računa s geopolitičkim konkurentima.
Pročitajte još: