Pre toga planirano je da se dobiju rezultati ispitivanja na životinjama i dobije dozvola za klinička istraživanja od Ministarstva zdravlja Rusije.
Maksjutov je naveo da pre masovne upotrebe vakcina mora uspešno da prođe laboratorijska ispitivanja, uđe u proizvodnju i dobije dozni volumen. Zatim sledi čitav niz pretkliničkih i kliničkih ispitivanja, kao i registracija.
Ranije je direktor Naučno-istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju „Gamaleja“ Aleksandar Gincburg saopštio da su zaposleni u centru koji se direktno bave razvojem vakcine, kao i on sam, već vakcinisani i razvili zaštitna antitela.
U Rusiji se ispitivanjem vakcine protiv virusa korona bave i naučnici Naučno-istraživačkog instituta vakcine i seruma u Sankt Peterburgu, a mnoge druge zemlje bave se ispitivanjem lekova.
Kako je rekao Gincburg, masovna vakcinacija u Rusiji bi mogla da počne početkom jeseni i traje od šest do devet meseci.
Virus korona prvi put je otkriven krajem decembra u gradu Vuhan u Kini. Početkom marta Svetska zdravstvena organizacija epidemiju virusa korona proglasila je za pandemiju. Prema poslednjim podacima, u svetu je do sada zaraženo 5,59 miliona ljudi, a više od 347 hiljada je umrlo.
U Rusiji je zabeleženo 353.427 slučajeva kovida 19, od kojih je 118.798 ozdravilo, a 3.633 umrlo.
Pročitajte još: