„Podsećam da je još u vreme kada je važeći sporazum o smanjenju strateškog naoružanja već bio na polovini svog početnog desetogodišnjeg postojanja, Moskva saopštila da smo zaključivanjem ovog sporazuma mi — Rusija i Sjedinjene Američke Države — došli do prekretnice, nakon koje dalji pregovori u oblasti kontrole raketno-nuklearnog naoružanja treba da budu multilateralnog karaktera. Pored toga, u procesu takvih sporazuma obavezno treba uzeti u obzir sve faktore koji utiču na stratešku stabilnost“, istakao je ruski diplomata tokom onlajn predavanja studentima Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose.
On je još dodao da je Moskva time htela da stavi do znanja da je dalje smanjenje strateškog ofanzivnog naoružanja ostvarivo samo u kontekstu nalaženja određenih pristupa problemima koji izazivaju zabrinutost s tačke gledišta bezbednosti i strateške stabilnosti.
Sankcije
Rjabkov je izjavio da političari na Zapadu treba da izračunaju koliku će cenu njihove ekonomije platiti zbog sankcija protiv Rusije u vreme pandemije korona virusa.
„Mi ne priznajemo američke sankcije i u velikoj meri ne obraćamo pažnju na njih. Te sankcije štete ekonomijama SAD i zemalja Evropske unije, koje su nam uvele restrikcije pod pritiskom Vašingtona, isto koliko i nama“, rekao je Rjabkov.
Dodao je da zapadni političari moraju da razmisle da li im je potrebno da nastave da pogoršavaju poslovne aktivnosti u svojim zemljama i oduzimaju ljudima posao usred ekonomske krize, koja je očigledno neizbežna.
On je naveo da iako su SAD epicentar pandemije, pojedini političari u toj zemlji i dalje u fokusu imaju antirusku politiku.
„Čak i u tim uslovima oni razmišljaju o tome kako da optuže Rusiju i izmišljaju nove sankcije protiv nas, umesto da razmišljaju o tome kako da pomognu sopstvenim građanima. To su odjeci razmišljanja iz vremena Hladnog rata i sigurno su rezultat političke borbe na domaćoj sceni i predizborne kampanje“, ocenio je Rjabkov.
Pročitajte još: