Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 218, a ukupan broj zaraženih 10.176, saopštio je epidemiolog Predrag Kon na konferenciji za novinare u Beogradu.
Hospitalizovano je 1.123, na respiratoru je 29 pacijenata, a izlečeno je 3.290 pacijenata.
Virus se gasi, ipak neophodan oprez
Kon je rekao da u junu ne bi trebalo da ima više smrtnih slučajeva od posledica virusa korona, a verovatno i ranije.
On je kazao da je epidemiološka situacija još nestabilna, ali da je trend jasan - virus se gasi. Međutim pozvao je na oprez.
Po njegovim rečima, efekat povećanog broja kontakata biće poznat za sedam do deset dana.
„Vidimo da su se ljudi opustili i to nas unespokojava. Činjenica je da moramo da se vratimo u život, ali moramo da sprovodimo mere i još stariji sebe moraju da čuvaju“, rekao je Kon.
On je kazao da se može reći da se virus sporadično pojavljuje kada procenat bude 0,5 odsto pozitivnih, a sada on iznosi 1,2 odsto
Kovid bolnice se uskoro vraćaju u redovno stanje
Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović rekao je da ukoliko sve bude išlo po planu za sedam dana do dve nedelje možemo očekivati da će prve bolnice biti isključene iz kovid sistema i uključene u nekovid sistem, odnosno vraćene u rednovno stanje.
On je rekao da će postupak vraćanja kovid bolnice u redovni sistem trajati sedam do deset dana jer uključuje testiranje svih zdravstvenih radnika i dezinfekciju svih prostorija.
Krizni štab sutra o testovima na koronu
Epidemiolog Kon je rekao i da bi krizni štab sutra trebalo da definiše pravila koja se tiču putovanja i ulaska u zemlju.
On je rekao da će oni koji dolaze u našu zemlju morati da imaju negativan PCR test, ne stariji od 72 sata u vreme ulaska u zemlju.
“Ukoliko ga nemaju, onda mora da se sprovodi zaštitna mera samoizolacije ako se radi o našem građaninu ili karantin, uslovno takođe izolacija uz zdravstveni nadzor za stranog državljanina koji će moći da se testira na našoj teritoriji, pa ukoliko je negativan neće više morati da bude pod takvim nadzorom”, rekao je Kon.