Prema rečima Tenga, zemlje Evropske unije razmatraju mogućnost uvođenja zajedničkog poreza na prihod digitalnih kompanija, kao što su „Gugl“ i „Fejsbuk“. Njihov prihod je teško pratiti na nacionalnom nivou, jer proizvodi koje prodaju nisu vezani za određenu zemlju. Zbog toga su mnoge slične korporacije namenski registrovane u zemljama sa niskim poreskim stopama, kao što je Irska, piše portal.
Kako se navodi, pojedine zemlje, među kojima su Francuska, Italija i Austrija, uvele su sopstvene poreze koji će stupiti na snagu naredne godine. Međutim, pokušaji uvođenja ovakvih mera na evropskom nivou za sada nisu urodili plodom. Prošlog proleća su Irska, Danska, Švedska i Finska blokirale uvođenje poreza, insistirajući da je neophodno razmotriti odluku i van EU.
Međutim, portal navodi da bi se zemlje EU sada mogle ujediniti usled kritika američkog predsednika koji je ranije više puta izjavljivao da porezi na prihod digitalnih kompanija u pojedinim zemljama imaju nedostatke. Prema njegovom mišljenju, korporacije koje su registrovane u SAD, trebalo bi da plaćaju porez na prihod za usluge u svojoj zemlji.
Zbog Trampovih izjava sprečeno je uvođenje poreza u pojedinim zemljama EU. Međutim, ukoliko do kraja 2020. godine strane ne postignu sporazum koji bi odgovarao i evropskim zemljama i Vašingtonu, porezi će stupiti na snagu, ističe se u članku.
Autor podseća da su SAD i EU tokom Trampovog mandata uspele da stupe u brojne konflikte u ekonomskoj, političkoj i odbrambenoj sferi. To razdražuje Brisel i povećava verovatnoću da će članice EU delovati zajednički kada je reč o uvođenju novog poreza, zaključuje se.
Pročitajte još: