„Što se tiče produžetka trenutnog posebnog režima za isporuku oružja i vojne tehnike u Iran i iz Irana, to pitanje je za nas rešeno od trenutka usvajanja rezolucije Saveta bezbednosti 2231. Taj poseban režim će, posle petogodišnjeg roka, isteći u oktobru 2020. godine i ne može doći do odstupanja od te odluke“, rekao je Rjabkov.
Američki državni sekretar Majk Pompeo je u sredu izjavio da će Vašington učiniti sve kako bi se produžio embargo na isporuke oružja Iranu.
Apel Vašingtonu: Vratite se primeni plana o iranskom nuklearnom programu
Zamenik ruskog ministra inostranih poslova istakao je da bi SAD prvo trebalo da se vrate punoj primeni Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana o iranskom nuklearnom programu, pre nego što razmotre koje odredbe rezolucije Saveta bezbednosti UN 2231 bi mogle da upotrebe za postizanje svojih političkih ciljeva.
„Rezolucija 2231 treba da se primeni u potpunosti. Sve zemlje treba da slede njen duh i slovo bez ikakvih izuzetaka. Nažalost, SAD ne samo da selektivno sprovode ovu rezoluciju, kao što se to trenutno događa, već i ometaju druge zemlje u njenom sprovođenju, preteći im raznim vrstama sankcija“, izjavio je Rjabkov.
On je takve postupke Vašingtona okarakterisao kao diktatorsku politiku.
„To je još jedna u nizu manifestacija politike diktature, politike ’lomljenja ruku‘. Poslednjih godina američki spoljnopolitički instrumenti svode se samo na sankcije, ne pokazuju nikakvu spremnost za pregovore niti za rešavanje pitanja za pregovaračkim stolom. To izaziva našu duboku zabrinutost“, rekao je on.
Podsetimo, šestorka međunarodnih posrednika (Velika Britanija, Nemačka, Kina, Rusija, SAD i Francuska) i Iran potpisali su 2015. godine Zajednički sveobuhvatni plan dejstava u vezi sa iranskim nuklearnim programom. Sporazumom je predviđeno ukidanje sankcija Teheranu, u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa. SAD su u maju 2018. godine objavile da istupaju iz Sporazuma i obnovile sankcije Iranu.
Pročitajte još: