„Ambasador Grenel je bio na Kosovu u oktobru i januaru. Sreli smo se dva puta. Na početku je u oktobru rekao da bi Kosovo trebalo da ukine taksu, a sa druge strane Srbija treba da zaustavi svoju kampanju na međunarodnoj sceni protiv priznavanja nezavisnosti Kosova i našeg članstva u međunarodnim organizacijama“, rekao je Kurti, prenosi Tanjug.
Međutim, kako navodi, otkako je Grenel u januaru otišao u Beograd, drugi deo tog zahteva je u potpunosti uklonio i rekao da samo Priština treba da ukine takse, a da nije govorio o delu zahteva prema Srbiji.
Prema njegovim rečima, Grenelov pritisak u početku je bilo svojevrsno insistiranje da njegov zahtev bude prihvaćen bezuslovno.
„Bio sam u stalnoj komunikaciji s njim sve do nedavno, čak i nakon što je vladi izglasano nepoverenje i sada imamo kontakt, kada smo u svojstvu odlazeće vlade. U međuvremenu, sa druge strane, počeo je da raste pritisak na našeg partnera u vladi sve dok se oni nekako nisu predali i pokorili“, kaže Kurti.
On je za „Juronjuz“ na albanskom jeziku naveo da je Grenel imao aktivnu ulogu.
„Reč je o američkom izaslaniku, veoma moćnom, veoma važnom s kojim sam razgovarao, ali, s druge strane, nisam pristao da dovedem u pitanje interes Kosova, odnose sa Srbijom, naš subjektivitet, jer je reciprocitet najnormalnija stvar u bilateralnim odnosima u dobrosusedstvu, uprkos njegovom insistiranju“, rekao je Kurti, preneo je sinoć Kosovo onlajn.
Pročitajte još:
- Hoće li Grenel i Lajčak polomiti zube na Kosmetu (video)
- Kurti optužio Amerikance da su na strani Srbije
- Amerika i Priština bi da lome „preko kolena“ rešenje za Kosovo usred pandemije