To je odgovor države na pokolj koji su lokalne bande sprovele prošlog vikenda širom zemlje. Samo od subote do ponedeljka, usred karantina, u zemlji je ubijeno najmanje 50 osoba. Prema podacima vlasti, bande su iskoristile situaciju u kojoj su svi agenti policije i vojske zauzeti borbom protiv pandemije, kako bi se međusobno obračunale. Smatra se da su ubistva mogla biti naručena direktno iz zatvora.
Las pandillas no van a detener el trabajo que estamos realizando por cuidar la vida de los salvadoreños. Vamos a ir tras estos grupos criminales. pic.twitter.com/nVIGhIITMw
— Casa Presidencial (@PresidenciaSV) April 26, 2020
Salvador je jedna od naopasnijih zemalja na svetu sa prosekom od 325 ubistava mesečno u proteklih 10 godina. Lokalne bande haraju zemljom od završetka građanskog rata 1992. godine. Poznate kao “mare”, bande broje oko 70.000 članova. U zatvorima se nalazi njih 13.000.
Zatvorenici iza čeličnih vrata
Bukele je naredio da se banditi u zatvorima izoluju u čeličnim ćelijama: „Od sada će sve ćelije u zemlji ostati zapečećene. Članovi bandi neće moći da vide ništa van njih”, rekao je Bukele i dodao „Ovo će ih sprečiti da koriste signale kako bi komunicirali sa drugim članovima bande u hodnicima. Biće zatvoreni, u mraku, sa članovima protivničkih bandi”.
Posle ovog talasa ubistava, Bukele je dao kart blanš službama bezbednosti da na ulicama protiv bandi koriste oružje: „Autorizujem korišćenje ”smrtonosne sile” u samoodbrani ili za zaštiitu života građana Salvadora.”
Predsednik je takođe preko tvitera uputio apel opoziciji da „stane na stranu časnih ljudi” a institucijama da „prestanu da štite” one koji ubijaju stanovništvo.
Uznemirenost nevladinih organizacija
Od dolaska tridesetosmogodišnjeg Najiba Bukelea na vlast 2019, broj ubistava u zemlji smanjen je za 30 odsto. On je povećao vojni budžet i pooštrio kontrole u zatvorima. Najmlađeg predsednika u istoriji Salvadora, do pobede je dovela upravo stroga politika bezbednosti građana.
El Salvador has declared a state of emergency in prisons - and crammed prisoners together, ignoring physical distancing guidelines. pic.twitter.com/yieGUH56ib
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 28, 2020
Nesvakidašnja vrsta „postrojavanja” u zatvorima, koja je u direktnom kontrastu sa izolacijom u vreme virusa korona, izazvala je negodovanje mnogih zaštitnika ljudskih prava.
Direktor organizacije Human Rajts Voč za Ameriku, Hose Migel Vivanko rekao je: „Naša dužnost je da ne dozvolimo da Salvador postane još jedna diktatura” i dodao da „Bukele koristi pandemiju kako bi još više degradirao demokratiju u zemlji.”
Erika Gevara, direktor Amnesti Internešnel za američki kontinent upozorila je na alarmantnu situaciju: „Gledali smo ove fotografije zatvorenika sa velikom zabrinutošću. To su scene ljudi koje zajednički odvode u zatvorska dvorišta na vrlo ponižavajući način.”
Komsija za ljudska prava Salvadora smatra da zatvaranje članova različitih bandi u jednu ćeliju može da dovede do pobuna ili kolektivnih ubistava.