Prvi put od početka epidemije zabeležen je veći broj izlečenih nego obolelih od korone u Italiji. Dok vlasti razmatraju vraćanje stanovnika Italije na posao, novo istraživanje upozorava na još jedan rizik povezan sa kovidom 19.
Naime, virus bi mogao biti mnogo zarazniji nego što se mislilo. Prema rečima italijanskih naučnika, virus je otkriven na tzv. suspendovanim česticama, odnosno mikroskopskim česticama koje zagađuju vazduh, a koje su posebno koncentrisane u industrijskim oblastima.
U radu, koji je objavljen u Međunarodnom časopisu za istraživanje životne sredine i zdravlja stanovništva, naučnici svima preporučuju da nose maske, jer, kako kažu, bez njih dva metra razmaka na javnim mestima nikako nije dovoljno.
Profesor Prisko Pišiteli sa univerziteta u Napulju i njegove kolege smatraju da mikroskopske čestice mogu prenositi virus na velike udaljenosti. Oni su proučavali industrijsku oblast oko Milana, gde se beleži najgori kvalitet vazduha u Evropi. Međutim, to je ujedno i jedan od regiona sa najvećim brojem zaraženih i umrlih od kovida 19.
Prema rečima profesora Leonarda Setija, nije slučajnost to što je širom sveta epidemija korone odnela najviše života u industrijskim oblastima, kao što su Vuhan, Njujork.
Naučnici ističu da još nisu došli do zaključka u kojoj meri je zarazan virus koji se prenosi putem zagađujućih čestica, ali da je istraživanje u toku. Oni upozoravaju da je jedino rešenje jačanje preventivnih mera – obavezno nošenje maski, socijalna distanca i smanjena zagađenost vazduha.
Profesor Pišiteli ističe da je potrebno držati emisiju suspendovanih čestica na niskom nivou, jer su one opasne po naše zdravlje.
Naučnici upozoravaju da je u industrijskim oblastima rizik od zaraze viši, „ali gde god da se nalazimo ne možemo znati šta udišemo“.
„Ako se nalazite u okruženju drugih ljudi, uvek nosite masku!“, prenosi upozorenje naučnika „Si-bi-es njuz“.
Pročitajte još: