Nakon što je Centralna banka Kine, na opšte užasavanje Indije, iskoristila slabost rupija i niski berzanski kurs da bi masovno kupila akcije indijske HDFC Banke, vlada u Delhiju je objavila da su od sada sve kupovine i preuzimanja firmi od strane Kine podložne dikretnom odobrenju Indije, piše „Frankfurter algemajne cajtung“,
Pre toga, lider opozicije u Indiji, Rahul Gandi, pozvao je da se obustave sve operacije u kojima stranci mogu da kupe sada jeftine indijske akcije.
„Masovo usporavanje rasta je veoma oslabilo puno indijskih kompanija i učinilo ih lakim plenom za atraktivna preuzimanja. Vlada ne sme da dopusti strancima da za vreme nacionalne krize preuzmu kontrolu nad indijskim firmama“, poručio je Gandi.
On je to učinio u momentu kad su kineske kompanije poput „Bytedance“, proizvođač automobila u ekspanziji „Great Wall Motor Co Ltd“ ili SAIC sa svojom podfirmom MG pokušali masovno da pokupuju akcije na indijskim berzama.
Statistički gledano: 18 od 30 novoformiranih firmi u tehnološkom sektoru Indije su zavisne od kineskog novca.
„Virus korona pogađa više poslovnih branši, a posebno one koje su visoko zavisne od kreditne podrške“, rekao je Vikram Doshi, iz revizorske kuće „Pricewaterhouse Coopers“ u Indiji.
Između aprila i decembra prošle godine broj dirketnih investicija iz inostranstva u Indiji skočio je za 10 odsto na skoro 36 milijardi dolara, prenosi portal „Vijesti“.
Vlada u Delhiju nije zvanično u svojoj odlici ni jednom rečju pomenula pokušaj Pekinga da iskoristi slabosti indijske berze, ali je automatski ukinula sve dozvole susednim zemljama za direktne investicije „ne bi li sprečila preuzimanja u iskorišćavnju trenutnih slabosti“, navodi FAZ.
Delhi želi da, kako se dodaje, po svaku cenu spreči da Peking jeftino izvrši „neprijateljska preuzimanja“ indijskih koncerna. U odluci indijske vlade stoga piše:
„Ako neka od država koja deli granicu sa Indijom ili neko od budućih investitora iz takvih zemalja želi da investira u Indiju, može to da radi isključivo preko vlade Indije“.
U februaru su analitičari „Gejtvej hausa“ objavili da Kina trenutno u Indiji ima oko 6,2 milijarde dolara u direktnim investicijama, ali niko ne zna kolika je ukupna suma koju je Kina preko fondova do sada investirala u indijske firme.
Pročitajte još:
- Turizam na kolenima: Koje države će najviše izgubiti zbog korone
- Zašto je Indija najbrže rastuća privreda na svetu