Naime, stalni predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u glavnom gradu Austrije Mihail Uljanov zatražio je objašnjenje od pres-atašea američke ambasade u Moskvi Rebeke Ros zbog utiska da njen komentar sugeriše da su za požar krive sovjetske snage.
Rosova se ranije danas u jednom od tvitova osvrnula na 75. godišnjicu oslobođenja Beča. Navela je i da je katedrala tokom celog rata ostala neoštećena ali da ju je 12. aprila (dan oslobođenja) zahvatio jak požar, a da je rekonstrukcija išla najviše na teret Austrijanaca.
75 years ago Soviet troops liberated Vienna from Nazi control. Throughout the war, Vienna’s famous St. Stephen’s Cathedral survived, only to be severely damaged by fire on April 12, 1945. Reconstruction was funded largely by donations from Austrians. 1/3 (AP Photo/Frank Noel) pic.twitter.com/GVq7JnwZ2j
— Rebecca Ross (@USEmbRuPress) April 18, 2020
„Polazeći od konteksta stiče se utisak da su štetu katedrali naneli sovjetski vojnici, pri čemu su oni u stvarnosti činili sve da spasu istorijski centar Beča i to po cenu sopstvenih života. Požar su izazvali lokalni kradljivci. Zar to nije povod za američku koleginicu da da objašnjenje i da se ispravi“, odgovorio je Uljanov takođe na Tviteru.
The context creates impression that Cathedral was damaged by Soviet troops while in fact they did their best to save historical centre of Vienna at the cost of their lives. Fire was caused by local looters. An occasion for the US colleague to clarify and correct herself? https://t.co/XI8pdc5LEz
— Mikhail Ulyanov (@Amb_Ulyanov) April 18, 2020
I zaista, Rosova je u odgovoru navela da uopšte nije to imala u vidu.
„Iskreno se izvinjavam. Požar je izbio slučajno i bio je prava tragedija, jer se toliko ljudi borilo da očuva katedralu za vreme rata“, navela je ona na Tviteru i zahvalila za „pozitivnu reakciju“ Uljanova, a potom su diplomate zaključile razgovor poželevši jedno drugom sve najbolje.
Svet 2020. godine obeležava 75. godišnjicu pobede nad fašizmom i kapitulacije nacističke Nemačke.
U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“, Sputnjik vam predstavlja ekskluzivne materijale o Drugom svetskom i Velikom otadžbinskom ratu. Saznajte sve o najvećim bitkama i herojima Drugog svetskog rata, čitajte svedočenja preživelih, komentare stručnjaka, pogledajte dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, arhivske fotografije i video-snimke.
Pročitajte još:
► Bečki valcer pobede: 75 godina od oslobođenja Beča i logora Kajzerštajnbruh