Osnovan 1974. godine, Virusološki centar „Vektor“ osmišljen je sa idejom da se bavi globalnim pretnjama od infekcije.
Centar se bavi naučnim saznanjima iz oblasti epidemiologije, molekularne biologije, virologije, bakteriologije, genetskog inženjeringa, biotehnologije. Primenjena istraživanja usmerena su na razvoj efikasnih sredstava i metoda za prevenciju, lečenje i dijagnostiku zaraznih bolesti, stvaranje i unapređenje biotehnologije za proizvodnju sredstava za borbu protiv zaraznih patogena.
„Vektor“ se nalazi u naučnom gradu Kolcovo, u predgrađu Novosibirska. Ovo mesto je izabrano tako da vetrovi duvaju iz pravca grada, kako bi se izbegla potencijalna zaraza.
To je potpuno zatvorena institucija i skoro je nemoguće da nezaposleni uđe u nju. Što to je logično, jer centar obrađuje najopasnije viruse na planeti, poput antraksa i ebole.
Virusološki centar „Vektor“ ima dugu listu dostignuća u lečenju virusnih bolesti, pa čak i raka. Konkretno, ovo je čime se bavi:
- Uspešno je razvio i testirao vakcinu protiv ebole 2019. godine;
- Bio je jedan od prvih u Rusiji koji je razvio i proizveo sisteme testiranja za dijagnozu HIV infekcije i hepatitisa B;
- Prvi u Rusiji je organizovao proizvodnju genetski modifikovanog interferona tipa 2, koji se koristi za lečenje nekih karcinoma i nekih infekcija;
- Razvio je i uveo u proizvodnju imunostimulišjući lek „ridostin“, koji se koristi protiv gripa;
- Zajedno sa Moskovskim institutom za poliomijelitis i virusni encefalitis razvio je jedinu nacionalnu vakcinu protiv virusnog hepatitisa A i uveo je u proizvodnju.
Vakcina protiv virusa korona
Trenutno je rad u Centru „Vektor“ veoma intenzivan: već je proizvedeno više od dva miliona test-sistema za dijagnozu kovida 19, a istovremeno radi na vakcini protiv novog virusa korona.
Naučnici prvi testiraju prototipove vakcine na majmunima. Ali sada su dostigli fazu testiranja na ljudima. Direktor centra, Rinat Makijutov rekao je da će se testirati na 60 volontera, uključujući i one koji direktno rade na vakcini.