„Tehnološke karakteristike sastoje se u tome da se geni virusa uzimaju i ubacuju u vektor zasnovan na DNK. Najzanimljivije je da je ova vakcina neinfektivna. U tome je njena prednost u poređenju sa, na primer, ubijenim virusom. Takve vakcine imaju neželjene efekte. DNK-vakcina je veoma bezbedna, sintetiše u organizmu one proteine koji su tamo ubačeni, a na njih se razvija imunitet. Već smo ocenili koje gene ćemo koristiti za vakcinu, u koje vektore treba da se ubace“, rekao je Kozlov u intervjuu za „Peti kanal“.
Prema rečima naučnika, nekoliko meseci će se vakcina testirati na životinjama tokom prekliničkih ispitivanja, a zatim tokom kliničkih ispitivanja - na dobrovoljcima.
Ranije je Kozlov rekao da virus korona, kao i virusi gripa i herpesa, može da dovede do odumiranja čitavih delova mozga. Neki pacijenti sa KOVID-19 nisu imali plućne poremećaje, ali im je bila poremećena svest ili su imali epileptičke simptomi.
„Zajedno sa ranije uočenim gubitkom ukusa i mirisa, takvi simptomi mogu ukazivati na koronavirusnu infekciju moždanog tkiva“, rekao je on.
Širom sveta od novog korona virusa obolelo je 1,7 miliona osoba, preminulo je više od 100 hiljada, a ozdravilo je više od 376 hiljadaljudi, prenosi sajt Vorldometers.
U Rusiji ukupan broj obolelih od virusa korona iznosi 11.917, preminulo je 94 osoba, a ozdravilo 795.
Pratite na Sputnjiku najnovije informacije o pandemiji virusa korona KOVID-19.