Poslednji izveštaj meteorologa Metjua Kapučija iz „Vašington posta“ izazvao je uzbunu zbog objave da je temperatura vode u Meksičkom zalivu za tri stepena Celzijusa viša od prosečne.
On je napomenuo da je 2017. godina, kad su uslovi bili slični današnjim, bila natprosečna po broju tornada i tada je teksašku obalu Meksičkog zaliva pogodio uragan 4. kategorije „Harvi“.
I Ben Nol, meteorolog novozelandskog Nacionalnog instituta za vodena i atmosferska istraživanja takođe je skrenuo pažnju na rast temperature mora u Meksičkom zalivu, nekoliko dana pre Kapučijevog izveštaja.
Kapuči je objasnio da su teksaški gradovi Bronsvil, Korpus Kristi i Hjuston imali rekordno topao mart mesec, kao i i Nju Orlins u Luizijani, Mobil u Alabami i nekoliko gradova na Floridi.
„Prosečne temperature morske površine u Meksičkom zalivu bile su znatno više u poslednjih nekoliko godina, ali su još više naglo porasle u poslednjih nekoliko meseci“, objasnio je Kapuči.
Sea surface temperatures have risen to +2˚C above average in the Gulf of Mexico 🌡️
— Ben Noll (@BenNollWeather) March 26, 2020
Keeping a close eye on this with hurricane season a few months away.
🗺️ https://t.co/zAgbiyB3xA pic.twitter.com/fBhHDdY1Ax
Toplija voda snabdeva atmosferu dodatnom toplotom i vlagom i stvara energiju da „podigne džepove toplog vazduha iznad hladnijih slojeva“, objasnio je on.
„To, u teoriji, favorizuje jače i raširenije pljuskove i grmljavinske oluje i pomalo povećavaju šanse za pojavu uragana“, ocenio je Kapuči.
Osim toga, toplije temperature vode povećavaju šanse za tropske ciklone, ali prema rečima istraživača uragana Filipa Klocbaha sa državnog Univerziteta u Koloradu, to nije toliko važno kad je reč o eventualnoj pojavi uragana.
FYI - the Gulf of Mexico SST anomalies are quite stunning. We're talking 1.6C above the long term avg right now. Obviously this has implications on the hurricane season but also for spring severe weather & flooding. I know we have our hands full but we cannot ignore the weather. pic.twitter.com/94fUIumIPI
— Mark Sudduth (@hurricanetrack) March 25, 2020
„Temperature morske vode više od normalnih mogle bi pomoći uraganima da dostignu viši nivo intenziteta, ali uopšteno, temperature nivoa morske vode nisu ključni faktor za uragane u ovom regionu“, rekao je Klocbah napominjući i uslove poput udara vetra, suvog vazduha i druge poremećaje koji mogu suzbiti stvaranje ili pojačavanje uragana.
Uprkos upozorenju, Kapuči je zaključio da je teško prognozirati šta će olujne sezone doneti Sjedinjenim Državama. Istovremeno, temperature površine mora u Meksičkom zalivu su stvarni faktor zbog kog se „određeni događaji verovatnije događaju i/ili postaju intenzivniji nego što bi bili inače“.