Jedan od njih, penzioner Valerij Šiptov, ispričao je za francusko izdanje da je veoma zadovoljan životom na selu i da planira da čita Puškinove stihove.
Izdanje navodi da je period Puškinove izolacije u Boldinu za vreme kolere bio njegov najplodotvorniji stvaralački period, a da je za penzionera Šiptova boravak u izolaciji mogućnost da se okupi sa porodicom.
„Sve će otići i sve će proći, otići će sve brige i panika, opet će putevi postati ravni i vrtovi će opet biti puni cveća“, napisao je Puškin 1827. godine dok je boravio u karantinu.
Penzioner je ispričao kako izgleda život u vikendici udaljenoj od Moskve 50 kilometara, u kojoj vreme provodi da ženom i sedmogodišnjom unukom.
„Sa unukom Vasilinom nikada nam nije dosadno, stalno se igramo s njom! Njeni roditelji su morali da ostanu u Moskvi zbog posla. Izlazimo napolje minimalno“, rekao je penzioner i dodao da ume da koristi „Vocap“ i školski sajt, a da je internet konekcija tamo prilično dobra.
On je rekao na „dači“ imaju grejanje a da je prodavnica odmah iza ćoška i da uživa u trenutnom „improvizovanom“ životu na selu.
„Sa našim stablima jabuka i Puškinovim delima imamo sve dok čekamo kraj epidemije“, uz osmeh je rekao Valerij Šiptov.
Dača je ruski naziv za vikendicu, koja se često nalazi izvan ruskih gradova i po definiciji je rezervna opcija stanovanja mnogim Rusima. U savremenoj Rusiji, pored konzerviranja povrća, priča za laku noć i izleta u šumi, ona pruža kutak slobode, ujedinjenja, a u ovakvim vremenima pruža i sigurnost od virusa korona.