„Očigledno je da pristupanje Skoplja Alijansi nema nikakvu dodatnu vrednost za evropsku, regionalnu ili nacionalnu bezbednost. Objedinjavanju napora u borbi protiv zajedničkih pretnji i izazova, uključujući i virus korona, ovaj korak neće doprineti. On će samo izazvati stvaranje novih linija podele“, navodi se u komentaru Ministarstva.
U Ministarstvu ističu da se do danas nije moglo čuti „nijedno jasno obrazloženje neophodnosti ulaska Severne Makedonije i NATO“.
„Lokalnom stanovništu obećavaju ekonomski rast, povećanje investicione atraktivnosti, jačanje pravne države. Ali za tako nešto uopšte nije potrebno stupanje u vojno-politički blok. A već sada se od Skoplja zahteva da poveća rashode u sferi odbrane i obim nabavke zapadnog – pre svega američkog – naoružanja i tehnike“, ističu u ruskom Ministarstvu.
U Ministarstvu nahlašavaju da od Skoplja očekuju potvrdu da prihvataju obaveze iz dokumenata koja su potisali NATO i Rusija, a to se pre svega odnosi Osnovni akt iz 1997. godine i Rimsku deklaraciju iz 2002. godine.
U Ministarstvu su, takođe, konstatovali i da se ovaj čin podudario praktično s godišnjicom bombardovanja SR Jugoslavije od strane NATO, kao i da tamošnje vlasti nisu propustile da sa ushićenjem poruče da članstvo, koje navodno garantuje Skoplju stabilnost i bezbednost, ima istorijski karakter.
„Ministar spoljnih poslova Dimitrov je čak članstvo u toj organizaciji nazvao "zavetom očeva i dedova". A istovremeno u drugom planu je ostalo to da se pristupanje Alijansi praktično podudarilo sa godišnjicom početka bombardovanja SR Jugoslavije od strane NATO“, navodi se u komentaru.
Severna Makedonija je zvanično postala trideseta članica NATO-a 27. marta.
Parlament Severne Makedonije je 11. februara jednoglasno usvojio Zakon o ratifikaciji Severnoatlantskog sporazuma.