„Ne vidim nikakvu perspektivu. „Morski start“ se trenutno ne koristi. Jedina opcija je – poslati ga na otpad. Nema raketa, nema zahteva za lansiranje raketa. Šta očekivati?“ predložio je Mojsejev.
Prema njegovim rečima, prošlo je vreme „Morskog starta“, a kosmodrom nema budućnost za testiranja ruske perspektivne rakete „Sojuz 5“. Kako navodi Mojsejev, da bi ova plutajuća platforma radila bez gubitaka, potrebno je lansiranje najmanje četiri rakete godišnje.
Podsetimo, u martu je lansirna platforma plutajućeg kosmodroma „Morskog starta“ uplovila u teritorijalne vode Rusije iz Kalifornije.
Pre toga je u rusku luku Slavjanka uplovio i komandni brod „Morskog starta“, koji je napustio SAD u februaru.
Platforma „Morski start“
Projekat „Morski start“ pokrenut još 1995. godine, a u njemu su učestvovale američka kompanija „Boing“, ruska RKK „Energija“, norveška kompanija za brodogradnju „Aker solušns“, ukrajinski konstruktorski biro „Južnoje“ i PO „Južmaš“. Posle reorganizacije, vodeću ulogu u projektu dobila je RKK „Energija“.
U 2018. godini grupa kompanija „S7“ zaključila je ugovor o kupovini imovinskog kompleksa ovog projekta, čime je postala punopravni vlasnik ovog plutajućeg kosmodroma. Ukupni iznos transakcije, uključujući povlačenje iz konzervacije, iznosio je oko 150 miliona dolara.