Pangolini kod kojih je ovaj virus otkriven, zaplenjeni su od krijumčara sredinom 2017. i početkom 2018. godine. Internacionalni tim istraživača sa četiri kineska univerziteta i univerziteta u Sidneju, saopštio je da istraživanje nije utvrdilo da li su pangolini posrednici pri prelasku sa slepih miševa na ljude, te da je za to potrebno još istraživanja, navodi Čajna dejli.
Pangolini, ugrožena prirodna vrsta, najčešći su predmet nelegalne trgovine među zaštićenim životinjama, pa naučnici zagovaraju što strožu kontrolu njegovog lova.
U poslednjem istraživanju, naučnici su proučavali smrznute uzorke tkiva ovih pangolina i u pet od 18 uzoraka našli virus korona.
Prilikom drugog ispitivanja uzoraka, kod sva tri je nađen virus korona.
Kako su utvrdili, virus korona nađen kod pangolina deli između 85,5 i 92,4 odsto genetske sekvence sa novim virusom korona koji kod ljudi izaziva bolest Kovid-19.
To govori da bi „trgovina ovim životinjama trebalo da bude strogo zabranjena, jer dolazak u dodir sa njima zahteva veliki oprez“, navode naučnici.
„Dalja istraživanja pangolina u prirodnom staništu u jugoistočnoj Aziji su neophodna kako bi se utvrdila opasnost od virusa korona i drugih transmisija sa životinje na ljude“, navode istraživači.
I druga naučna studija iz Kine, koja je rađena u Junan univerzitetu, potvrđuje da su pangolini možda domaćini virusa korona, a ne samo posrednici prenosa sa slepih miševa, koji su prirodni nosioci te vrste virusa.
Kako su naveli naučnici sa tog univerziteta, da bi se potvrdilo da je neka životinja posrednik u prenošenju, virus u njoj treba da ima 99 odsto identičnu genetsku sekvencu kao kod ljudi. Međutim, kod pangolina to nije slučaj, pa je moguće da su i oni, uz slepe miševe, domaćini virusa korona.