Kosačov je istakao da je Vašington ovim potezom, kao i time što je proširio spisak sankcija Iranu, još jednom demonstrirao da se SAD nalaze van svetskih događaja i da ih globalne pretnje ne mogu odvratiti od njihovih lokalnih ciljeva.
„Ovi potezi Vašingtona odvijaju se istovremeno s naporima lidera ’velike dvadesetorice’ (G20) i razmatranjima ekstremnih mera u borbi protiv pandemije koja je pogubna po ceo svet, uključujući predlog predsednika Rusije Vladimira Putina za stvaranje zelenih koridora, oslobođenih od sankcija i trgovinskih ratova, kao i predlog za uvođenje moratorijuma na ograničenje robe i transakcija“, naglasio je Kosačov.
On je dodao da, umesto da zahvaljujući svom ogromnom ekonomskom i političkom potencijalu Amerika bude deo rešenja svetskih problema, ona se uporno pretvara u deo tih problema, pa čak i u njihov katalizator.
Sa ocenama Kosačova da je aktuelna američka optužba protiv vlasti Venecuele apsurdna, saglasan je i predsedavajući Odbora za međunarodne poslove Državne dume Rusije Leonid Slucki.
Po njegovom mišljenju, američke optužbe su još jedan pokušaj mešanja SAD u pitanja jedne suverene države, ali ovoga puta pomoću „eksteritorijalnog pravosuđa“.
Slucki je istakao i da se istovremeno postavlja i pitanje postojanja dokaza, koje Vašington verovatno namerava da kupi, s obzirom na ponuđenu nagradu „za glave“ venecuelanskog rukovodstva.
Podsetimo, američki državni sekretar Majk Pompeo saopštio je danas da su američke vlasti podigle optužnicu protiv predsednika Venecuele i rukovodstva te zemlje, ponudivši za informacije o Maduru 15 miliona dolara.