„Ovakvi migranti nam trebaju: lansirna platforma „Odisej“ morskog kosmodroma „Morski start“ uplovila je u luku Slavjanka na Dalekom istoku, uspešno prebrodivši Tihi okean“, napisao je Rogozin na svom Tviter nalogu.
Takie migrantы nam nužnы:
— Dmitriй Rogozin (@Rogozin) March 25, 2020
Startovaя platforma morskogo kosmodroma Sea Launch pribыla v port Slavяnka, čto na Dalьnem Vostoke. Ciklopičeskoe sooruženie uspešno preodolelo Tihiй okean pic.twitter.com/X8A7nbO5aO
Prethodno je u Slavjanku uplovio komandni brod za upravljanje i pripremu lansiranja, a pre toga su se oba plovila nalazila u Long Biču u SAD, odakle su 2. marta zaplovili prema Rusiji.
Platforma „Morski start“
„Morski start“ je plutajući kosmodrom u Tihom okeanu za lansiranje raketa modifikacije „Zenit-3SL“. Poslednje lansiranje sa njega održano je 2014. godine, jer je zbog pogoršanja odnosa Moskve i Kijeva isporuka ruskih motora RD-171 proizvođača „Energomaš“ prekinuta. Njih su koristile rakete „Zenit“ ― jedine adaptirane za lansiranje sa plutajućeg kosmodroma. Nakon toga je ovaj kosmodrom prekinuo sa radom.
Sputnjikov izvor u raketno-kosmičkoj industriji Rusije saopštio je da će, ako platforma nastavi da se i dalje nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama, lansiranje nove rakete sa nje biti praktično nemoguće: sporazum Moskve i Vašingtona predviđa samo lansiranje rusko-ukrajinske rakete „Zenit“.
Za dalju eksploataciju platforme u Rusiji, agencija „Roskosmos“ je ranije predložila da se sa nje lansira raketa „Sojuz 5“. Da bi se to postiglo, platforma će morati da ide u ekvatorijalni region Tihog okeana.
Ovaj plutajući kosmodrom omogućiće da se smanje troškovi prilikom lansiranja satelita u geostancionarnu orbitu koja se proteže iznad ekvatora.
Lansirna platforma „Odisej“ deo je plutajućeg kosmodroma „Morski start“. Deplasman lansirne platforme je 46 hiljada tona, njegova dužina 133 metra, a širina 67 metara.