Život Srba sa Kosova i Metohije već 20 godina se odvija u različitim stepenima izolacije i nekako je 80.000 Srba južno od Ibra naučilo da živi u doba izolacije, kaže za Sputnjik novinar i publicista iz pokrajine Živojin Rakočević.
Izolacija pa karantin za Srbe
„Mi smo razvili unutrašnje sisteme opreza, čuvanja, sigurnijih puteva, pratnji i svega ostalog, uz sve stresove koje smo imali. Ipak, ovaj koronavirus i ova epidemija nama su nešto novo, jer moramo da imamo te puteve i da čuvamo jedni druge unutar naših geta i enklava. To je nešto na šta se mi navikavamo i to je, prosto, neka nova situacija“, ocenjuje Rakočević.
Kosovska politika prma virusu – politički teatar apsurda
Što se tiče odnosa kosovskih vlasti, tu vlada prava konfuzija izazvana političkim obračunom predsednika Kosova Hašima Tačija i premijera Aljbina Kurtija preko virusa korone, a niko živ ne zna u kom pravcu to ide, ističe Rakočević.
On podseća da je Kurti doneo mere o zabrani kretanja, dok Tači poručuje da te mere nikako ne bi trebalo poštovati jer predstavljaju kršenje zakona.
„Sve je to jedna opšta konfuzija u kojoj se jasno vidi da se Albanci, odnosno vlast u Prištini oko kovida vode borbu na političkoj sceni. A kakve su medicinske, stručne procene, malo se može čuti i postavlja se pitanje kako oni mogu uopšte da reaguju na virus i na situaciju koja je zadesila Kosovo. Uvode se karantini za pojedine opštine, ali kome to nešto znači, i ko se preterano kreće na malenom Kosovu? Mislim da je sve to jedno igranje u apsurdu u kom glavnu ulogu vodi politika“, smatra Rakočević.
Slušaju se preporuke Ministarstva zdravlja Srbije
On ističe da je važno ovih dana slušati reč lekara i dodaje da su juče čuli da postoji jasna procedura po kojoj se teški slučajevi odvoze u bolnice u Srbiji.
„Što je najvažnije, slušaju se preporuke Ministarstva zdravlja Srbije i u skladu s tim preporukama ponašaju se medicinski radnici i, nadam se, odgovorno stanivništvo“, zaključio je Rakočević.