On ističe da se tako ispunjavaju svi zahtevi Komiteta za svemirska istraživanja koja se odnose na zaštitu drugih planeta od infekcija zemaljskim mikroorganizmima i zaštitu biosfere Zemlje od mogućih patogenih mikroorganizama tokom povratka svemirske tehnike iz svemira.
„Ubuduće je, kao i sada, potrebno nastaviti sa dezinfekcijom i čišćenjem sve opreme biocidnim sredstvima kako bi se sprečio prenos patogena. Pored toga, neophodno je započeti napredna istraživanja u oblasti virusologije. Ranije nije bilo naročito interesovanje za ovaj pravac, a sada se zbog koronavirusa pojavila želja za istraživanjem“, kaže Iljin.
On navodi da se nedavno u naučnim krugovima pojavila ideja da je koronavirus mogao dospeti na zemlju od meteorita koji je eksplodirao u oktobru iznad Kine, ali da ta tvrdnja nije dokazana.
Na pitanje koliko je posada Međunarodne svemirske stanice zaštićena od koronavirusa i od ostalih virusnih i bakterijskih infekcija, Iljin kaže da lekari još nisu primetili ništa alarmantno.
„Decenijski sistem prevencije još uvek funkcioniše. Da bismo sprečili širenje virusa, imamo čitav arsenal sredstava za higijenu i bakteriostatičnih lekova. Ako virus nekako dospe do stanice, onda u uslovima mikrogravitacije, u uslovima ovog hermetičkog objekta, bakterijski aerosol je stabilniji nego na Zemlji. U novonastalim uslovima, naš odsek koji se bavi razvojem sredstava za ličnu higijenu treba da poradi na stvaranju sredstava koja ograničavaju emisiju mikroorganizama u životnoj sredini, uključujući možda i maske za astronaute da bi se ograničila pojava bakterijskog aerosola u svemiru kada je astronaut prehlađen, kija ili kašlje“.