Ruski vojnici su otkrili detalje patroliranja duž maršrute, koja se ne nalazi u potpunosti pod kontrolom zvaničnog Damaska.
„Tokom patroliranja razgovaramo s meštanima kako bi otkrili šta im je neophodno. Sprovodimo humanitarne i medicinske akcije. Patroliranje je prošlo prema planu, razgovarali smo s meštanima iz dva naselja“, ispričao je Čali.
Kopnenom trasom patroliraju oklopni transporteri i oklopna vozila „Tajfun“, dok podršku iz vazduha pružaju helikopteri Mi-8 i Mi-35.
„Tokom vazdušnog patroliranja nad delom trase M4 i sirijske granice nisu zabeležene provokacije ili kršenja. Ilegalne oružane snage takođe nisu primećene“, dodao je kapetan posade helikoptera Mi-8 Aleksandar Kudrašov.
Prema njegovim rečima, avioni tokom patroliranja lete na minimalnoj visini što omogućava da se detaljno proceni situacija na zemlji i obezbedi sigurnost leta.
Prema rečima ruskih vojnika, lokalno stanovništvo ih srdačno dočekuje.
„Meštani su dobronamerni. Pozdravljaju to što se mi ovde nalazimo i nadaju se da ćemo i dalje ostati“, istakao je Čali.
Rusko-turski sporazum o Idlibu
U Moskvi su se 5. marta sastali ruski predsednik Vladimir Putin i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji su razgovarali o regulisanju situacije u sirijskoj provinciji Idlib. Sastanak je završen donošenjem zajedničkog dokumenta, koji sadrži tri tačke: prekid vatre koji počinje u ponoć u noći između 5. i 6. marta, uspostavljanje bezbednosnog koridora u dužini od šest kilometara ka severu i jugu od strateški važnog puta M4 u Idlibu i zajedničke patrole dve zemlje od 15. marta duž puta M-4 B, koji povezuje Latakiju i Alep.
Pročitajte još:
- U Siriji počeo sa radom rusko-turski centar za patroliranje
- Turska: Sporazum o primirju u Idlibu se poštuje