Taj proces zavisi od varijacija u sastavu plastike i uslovima u moru.
Naime, 1997. godine je gotovo 5 miliona komada Lego kockica palo u more sa broda koji ih je prevozio, a procenjuje se da ih je deci u toaletu ispalo preko dva miliona, piše Sajens Alert, a prenosi portal Indeks.
U protekloj deceniji volonterske organizacije poput projekta „LEGO Lost et si“ sakupile su na hiljade plastičnih kockica sa naših plaža.
Spring tides, onshore winds and a sea of plastic left behind.
— Lego Lost At Sea (@LegoLostAtSea) March 10, 2020
A Cornish beach this morning. #Cornwall #oceanplastic pic.twitter.com/BcGYRBIejL
Dugotrajna igračka
„Lego kocke su jedna od najpopularnijih dečjih igračaka u istoriji, delimično zbog toga što su toliko dugotrajne“, rekao je ekolog Endru Tarner sa Univerziteta Plimut.
„One su posebno dizajnirane za igranje i rukovanje tako da ne čudi da ne izgledaju istrošeno nakon što su decenijama bile u moru. Međutim, njihova stvarna izdržljivost čak je i nas iznenadila“, dodao je on.
Nakon što su prikupili 50 istrošenih Lego kockica s plaža na jugozapadu Engleske, naučnici su uporedili njihov hemijski sastav s arhiviranim, izvornim kockicama.
Odlično stanje i nakon 40 godina
Klasična Lego kockica izrađena je od akrilonitril butadien stirena (ABS). Premda se nekim kockicama promenila boja, a neke su bile mutne ili malo polomljene, naučnike je iznenadilo u kako dobrom stanju se one zapravo nalaze.
„Na temelju razlike u masi između upoređenih uzoraka starih oko 40 godina, procenili smo da im je potrebno više stotina godina da se razgrade u moru“, pišu autori istraživanja.
Uprkos tome što su više decenija provele u moru, kockice izgledaju sasvim solidno. Malo su im zaobljeni rubovi, malo su potamnele ili izbledele, ali su inače u dobrom stanju.