Međutim, zatim je, prema podacima od 10.08 (8.08 po srednjoevropskom vremenu), američka nacionalna valuta pala na 76,26 rubalja, a evro dostigao 84,7 rubalja.
Ruska berza otvorena je u minusu: indeks Moskovske berze opao je za 1,9 odsto, a RTS – za 4,2 odsto, spustivši se ispod 900 poena prvi put od avgusta 2016. godine. Cena severnomorske nafte „Brent“ jutros pada za 1,4 odsto – na 28,32 dolara za barel.
Situacija na naftnom tržištu
Kotacije nafte i devizni kurs srušili su se nakon vesti da članice Organizacije zemalja izvoznica nafte nisu uspele da produže sporazum o smanjenju proizvodnje. Tako je sirova nafta „Brent“ početkom prošle nedelje dostigla minimum iz januara 2016, a tipa VTI – minimum iz februara iste godine. Još jedan faktor koji utiče na nacionalnu i svetsku ekonomiju ostaje pandemija koronavirusa.
Ministar energetike Rusije Aleksandar Novak izjavio je 10. marta da vrata OPEK+ nisu zatvorena i da su redovni sastanci planirani u maju-junu, a nije isključio ni mogućnost novih sporazuma. Prema saopštenju Kremlja, nije isključeno da će Rusija i Saudijska Arabija uspeti da se dogovore o proizvodnji nafte.
S druge strane, direktor „Saudi Aramko” Amin Naser potvrdio je da će u aprilu ova saudijska kompanija drastično povećati isporuku nafte. Prema njegovim rečima, uključujući isporuke u zemlji, obim isporuke će iznositi 12,3 miliona barela nafte dnevno.