Njihov povećan priliv očekuje se pred katolički i pravoslavni Uskrs, odnosno između 17. i 21. aprila, pa su domaći stručnjaci upozorili da bi tada moglo da dođe do eskalacije virusa Kovid-19.
Što se tiče ostalih naših državljana koji se nalaze na službenom ili turističkom putovanju u inostranstvu, ukoliko se u zemlju vraćaju iz rizičnih zemalja, odnosno iz Italije, Švajcarske, Španije i Austrije, za njih su spremljeni posebno čuvani karantini. Vlada je u utvrdila nekoliko takvih objekata.
Srpski građani koji dolaze iz zemalja koje nisu u grupi najrizičnijih, po prelasku granice dobijaju rešenja o 14-dnevnoj samoizolaciji.
Premijerka Ana Brnabić, apelujući na dijasporu da ne dolazi u Srbiju, iznela je podatak da je u protekla dva dana u zemlju ušlo više od 35.000 građana iz inostranstva.
Uručeno oko 8.000 rešenja o samoizolaciji
Sanitarni inspektori do sada su uručili ukupno oko 8.000 rešenja o samoizolaciji onima koji su bili u kontaktu sa zaraženim osobama. Budući da sedmoro nije poštovalo tu meru, biće procesuirani pred nadležnim sudom, rekao je direktor policije Vladimir Rebić.
Policija je, prema njegovim rečima, privela i četvoro vlasnika ugostiteljskih objekata koji nisu poštovali meru Vlade o zabrani okupljanja u zatvorenom prostoru do 50 ljudi i protiv njih će biti pokrenut krivični postupak.
Na graničnim prelazima od uvođenja vanrednog stanja, prema informacijama „Novosti“, pregledano je: 27 aviona, jedan voz, 178 autobusa i 684 putnička vozila, sa ukupno 5.678 putnika.
Pročitajte još: