„Kao odgovor na neprihvatljivu nuklearnu eskalaciju iranskog režima, američko Ministarstvo trgovine dodalo je pet iranskih naučnika na sankcioni spisak“, rekao je Pompeo.
Prema njegovim rečima, svih pet naučnika učestvovali su u razvoju nuklearnog oružja do 2004. godine i još uvek rade za iransku Vladu.
On nije saopštio imena tih naučnika.
Pompeo je dodao da sa stanovišta Amerike „ostaje mnogo pitanja o neotkrivenim detaljima proteklih nuklearnih aktivnosti Irana“.
Kada je reč o stavu Moskve, ona je apelovala na Vašington da donese odluku o momentalnom ukidanju sankcija koje krše fundamentalna ljudska prava u Iranu i istakla da svetska pandemija nije trenutak za svođenje geopolitičkih računa.
Iz Moskve su istakli da je i u ovako teškim uslovima Teheran odlučan da se pridržava Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana kada je reč o rešavanju situacije oko nuklearnog programa Irana.
Ranije je iranski amabasador u Rusiji Kazem Džalali izjavio da će Teheran ostati veran Sporazumu o neširenju nuklearnog naoružanja i nema nameru da napusti Zajednički sveobuhvatni akcioni plan o iranskom nuklearnom programu.
Sporazum o rešavanju problema iranskog nuklearnog programa
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) zaključili su 14. jula 2015. godine istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema iranskog nuklearnog programa — Zajednički sveobuhvatni akcioni plan, čija implementacija skida sa Irana ekonomske i finansijske sankcije koje su ranije uveli SB UN, SAD i Evropska unija. Plan je stupio na snagu 16. januara 2016. godine.