„Od kada je berzanski indeks njujorške berze ‘S&P 500’ ponovio istorijski rekord, vrednost indeksa je pala za više od pet milijardi dolara. Najvećih 10 kompanija ‘S&P 500’ ukupno su izgubile više od 1,4 biliona dolara”, navodi agencija.
Poslednji istorijski rekord američkog indeksa „S&P 500” je zabeležen 19. februara na nivou od 3.393,52 poena. Najveći gubitak je pretrpeo „Majkrosoft”, njegov kapital pao je za 250 miliona dolara, dok su „Epl” i „Alfabet” izgubili po 200 milijardi, a „Amazon” 170 milijardi.
Prema rezultatima trgovanja, berzanski indeksi SAD su u padu za 7,3-7,8 odsto u svetlu sloma cena nafte. U utorak je nafta korektivno poskupela za 7 odsto.
Globalni rizici
Krajem 2019. i početkom 2020. godine američke berze su aktivno rasle, beležeći istorijske rekorde, ali su krajem februara zaustavile rast i ušle u minus fazu zbog novih globalnih rizika. Prvi od njih je epidemija koronavirusa i karantinske mere, koje negativno utiču na brojne ekonomske sektore i prete rastu globalne ekonomije u celini.
Sledeći negativni faktor je uslovljen padom cena nafte, koji je u ponedeljak iznosio 30 odsto, nakon što se u petak, 06. marta članice OPEK+ nisu dogovorile ni o promeni parametara sporazuma o smanjenju proizvodnje nafte, a ni o produžetku sporazuma.
Zbog toga se od 01. aprila obaveze o ograničavanju proizvodnje nafte ukidaju.
Saudijska Arabija, kako javljaju mediji, ima nameru da poveća proizvodnju i smanji cenu nafte.