„Pre dva meseca bio sam na administrativnoj granici s privremeno okupiranom Krimom i načinio sam jedan korak preko granice. Učinićemo još mnogo efikasnih koraka u cilju deokupacije poluostrva. Strategija povratka Krima – to je moj prioritet kao ministra“, napisao je Kuleba na Tviteru.
Dva mіsяcі tomu я buv na admіnmežі z timčasovo okupovanim Krimom і zrobiv krok za neї. Mi zrobimo щe bagato dієvih krokіv dlя deokupacії pіvostrovu. Strategія povernennя Krimu — mій prіoritet яk mіnіstra zakordonnih sprav. Krim ne prodaєtьsя. Krim — ce Ukraїna. Buv, є і bude. pic.twitter.com/suCDS0wPNM
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 6, 2020
Vrhovna Rada je juče na vanrednoj sednici usvojila novi sastav Vlade koji je predložio novi premijer Denis Šmigalj.
Vlada je promenila 10 ministara. Samo četvorica su zadržali svoje funkcije: potpredsednik vlade za digitalnu transformaciju Mihail Fedorov, ministar policije Arsen Avakov, ministar infrastrukture Vladislav Kriklij, ministar pravde Denis Maljuska.
Ministar inostranih poslova je postao ministar za evropske integracije, dok je Dmitrij Kuleba postao šef diplomatije.
Podsetimo, Krim se ujedinio s Rusijom posle održanog referenduma u martu 2014. godine nakon državnog udara u Ukrajini, na kom se većina glasača Republike Krim i Sevastopolja izjasnila za ulazak u sastav Rusije.
Ukrajina kao i ranije smatra Krim svojom teritorijom, ali privremeno okupiranom, dok su ruske vlasti više puta saopštavale da su se Krimljani demokratskim putem i u skladu sa međunarodnim pravom i statutom UN izjasnili za prisajedinjenje sa Rusijom.
Prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno”.