Kako podseća list, Sovjetski savez i Amerika započeli su hiperzvučna istraživanja već krajem '40-ih godina prošlog veka, međutim Rusija je u tom domenu postigla daleko veći uspeh nego što je to slučaj sa Amerikom.
S tim u vezi, direktor za odbrambena istraživanja i modernizaciju naoružanja u Pentagonu Mark Luis je istakao da je trenutno najveći prioritet Vašingtona primena hiperzvučne tehnologije u naoružanju.
On je naglasio da SAD planiraju da naprave čitav kompleks takvog oružja, ali da ono neće biti spremno do sredine 2020-ih godina.
Luis je, međutim, naveo i da je kao razlog zašto Rusija i Kina prednjače po pitanju razvoja hiperzvučnog naoružanja jer su na raspolaganju imale sva američka istraživanja u tom polju, imajući u vidu da je ta informacija bila javna.
„Amerika redovno objavljuje veliki broj tih istraživanja, a Kina i Rusija ih čitaju“, objasnio je on.
„Vašington egzaminer“ je podsetio i da su u februaru američki vojni zvaničnici tražili da se uloži više sredstava kako bi Amerika stigla Rusiju i Kinu u sferi hiperzvučnog oružja.
Inače, Rusija je do sada testirala nekoliko vrsta hiperzvučnih raketa koje se mogu lansirati sa brodova, podmornica, ali i sa kopna i iz vazduha. Radi se o raketama „Cirkon“, „Avangard“ i „Kindžal“, a prema najavama ruskih zvaničnika, radi se na razvoju još desetak projekata.