Centralna tema ovogodišnjeg 27. po redu foruma je „Industrija 4. 0- Izazovi budućnosti“, a Vlahović je tom prilikom istakao da su neophodne jasne društvene i političke, nacionalne strategije koje će Srbiju snažno pogurati ka zoni visokog rasta i time iskoristiti šanse koje su teško stečene prethodnih nekoliko godina.
„Vreme velikih promena je šansa za male, nedovoljno razvijene zemlje, šanse za skokoviti razvoj, za hvatanje tehnološkog priključka za razvijenim svetskim privredama“, poručio je Vlahović.
On je rekao da raduje podatak o rastu izvoza sektora IT usuga po stopi od 30 odsto.
Takođe, inivativno preduzetništvo ima dinamičan razvoj, a po kvalitetu inovativnih rešenja prozivodi koje kreiraju domaći startapovi su na svetskom nivou, istakao je.
„Postoji jasno razumevanje da će transformacija koju donosi industrija 4.0 obuhvatiti sve društvene I političke institucije“, dodao je predsednik Saveza ekonomista Srbije i naveo da je prošle godine ključni stub rasta BDP bila snažna domaća tražnja, investicije i potrošnja, dok je doprinos neto izvoza bio negativan.
On je poručio da u fokusu tekuće ekonomske politike, pored očuvanja makrofiskalne stabilnosti, treba da ostanu investicije.
Vlahović je podsetio da su u prošloj godini ukupne investicije značajno povećane i iznosile su približno 2,3 odsto BDP.
Pored stranih direktnih investicija ovim povećanju od 14,2 odsto međugodišnje doprinela je realizacija kapitalnih investicja, dodao je on.
Takođe je naglasio da je posle dužeg perioda nivo javnih kapitalnih investicija bio iznad četiri odsto.
Vlahović je dodao i da je pozitivna najava povećanja javnih investicija na šest odsto BDP i više.
„Rast od više od četiri odsto BDP godišnje već drugu godinu uzastopno je veliko postignuće vlade pogotovo ako se današnje stanje uporedi sa 2014. Godinom“, istakao je on.
Vlahović je, međutim, dodao da bez nastavka opsežnih reformi nije moguće očekivati više stope rasta.
Ovogodišnji Kopaonik biznis forum okupio je rekordnih 1.300 učesnika, saopštili su organizatori, a skup će trajati do 4. marta.
O tome na koji način Industrija 4.0 predstavlja izazov za budućnost i koliko smo spremni za promene koje ona nosi, naredna tri dana razgovaraće predstavnici države, ekonomisti i privrednici.
Na početku foruma predviđeno je obraćanje guvernera NBS Jorgovanke Tabaković i ministra finansija Siniše Malog.
Potom će uslediti panel na kome će govoriti šef Misije MMF-a Jan Kes Martejn.