Na festivalu su predstavljeni sirevi isključivo ruskih proizvođača.
Farmeri iz Lipecke oblasti prave sir prema staroj francuskoj tehnologiji.
„Sir pravimo od mleka naših krava i koza, nakon čega stoji u podrumu do dve godine. To je ogroman trud, jer je sir u potpunosti ručne proizvodnje. Svaki dan radnici prevrću sir i čiste sav višak“, objašnjava direktor firme Julija.
Pored ekskluzivnih proizvoda, gosti imaju priliku da probaju i sireve različitih oblika, kao što je „Napoleonova kapa“ u obliku trougla, ili drugu vrstu sira, u obliku srca.
Na ulazu u drugi deo muzeja predstavljeni su meki sirevi sa belom plesni, koji se prave u Odincovskom i Čehovskom okrugu.
„Imamo verovatno najveći asortiman u Rusiji. Sir oprane kore je novitet, do sada se kod nas nije proizvodio“, rekao je direktor proizvodnje Andrej.
Prema njegovim rečima, osnovni sastojci sira neophodni za fermentisanje se uvoze, dok je mleko domaće.
„Prošle godine smo dobili dve nagrade na World cheese Awards. Rusija je prvi put osvojila takvu nagradu u kategoriji 'Najbolji sirevi oprane kore'“, ističe Andrej.
„Najviše volim kozji sir na kome ima plesni“, kaže posetiteljka festivala Julija, koja degustira zapapreni sir iz Kaluške oblasti.
Nisu zaboravljene ni mesne prerađevine. Salamu, šunku, slaninu doneli su gotovo svi.
„Sir i kobasica – to su dva potpuno različita proizvoda. Ali za doručak ih svi jedemo zajedno“, kaže prodavačica Tatjana.
„Probala sam parmezan raznih vrsta. Sviđa mi se ruski i argentinski“, ispričala nam je devetogodišnja Margarita, koja je na festival došla zajedno s mamom.
„Zadovoljni smo jer su proizvođači sira govorili i o sastojcima, istoriji proizvodnje sireva“, prokomentarisala je Viktorija.
Posetioci su takođe imali priliku da probaju palačinke, jer se ove sedmice u Rusiji tradicionalno proslavlja Maslenica.
„Naše palačinke su tanje od onih što se inače prave u Rusiji. Koristimo kokosovo mleko i prvoklasno brašno iz Francuske“, objašnjava Žorž.
Festival će trajati do 1. marta, nakon čega počinje Veliki pravoslavni post.