Ovo tvrdi naš poznati heraldičar Dragomir Acović, koji kaže da je Konstantin Veliki uoči bitke sa Maksencijom na Milvijskom mostu usnio zastavu sa krstom i glas koji mu kaže; „u ovome znaku ćeš pobediti.“
„Ta zastava koju je on kasnije usvojio kao svoju ličnu zastavu zove se lavarum. Ona kroz istoriju ima različite motive. Postoji lavarum koji je prosta crvena tkanina, na kojima su siluete Konstantina i njegovih sinova, a između ostalog i lavarum koji je beo sa crvenim krstom između kojih su četiri crvena prstena,“ objašnjava naš sagovornik.
Zastava je znak pobede
Lavarum u simboličnom smislu, kako kaže naš sagovornik, predstavlja izvorno opredeljenje za nebesko carstvo i za Hrista kao cara.
„To je znak pobede. To je opšti znak pobede hrišćana nad nehrišćanima. I u tom smislu se taj simbol i danas nosi i ističe u Crnoj Gori. Vrlina je i da ne može da se poveže sa tim da narod u Crnoj Gori propagira srpstvo ili Srbiju, jer to nije specifična srpska zastava, ali jeste zastava pod kojom se hrišćani bore protiv nehrišćana“, objašnjava Acović.
Upravo sa ovom zastavom tokom posete Americi ispred Bele kuće slikali su se izaslanici Episkopskog saveta Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, episkop dioklijski Metodije i protojerej-stavrofor Radomir Nikčević. Hip-hop grupu „Beogradski sindikat“, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije odlikovao je ordenom sa Zlatnim likom Svetog Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca, na kojoj se takođe nalazi ova zastava. On se zaviorila i proteklog vikenda na stadionu Crvene Zvezde.
Tvorac Milanskog edikta
Inače, Konstantin Veliki bio je rimski car (324—337) poznat po tome što je doneo dve sudbonosne odluke koje su promenile tok evropske istorije.
S jedne strane, stao je na kraj progonu hrišćana, pa čak i prešao na njihovu veru, obezbedivši hrišćanstvu zavidan položaj vodeće monoteističke religije, a s druge strane, osnovao je grad ravan Rimu — Konstantinopolj, osiguravši tako opstanak Carstva na Istoku dugo posle pada Rima i zapadnih provincija u 5. veku.
Bitka kod Milvijskog mosta odigrala se 28. oktobra 312. godine, na reci Tibar severno od Rima, između rimskih careva Konstantina Velikog i Maksencija. Pobedu je odneo Konstantin Veliki, čime je postao neprikosnoveni vladar zapadnog dela Rimskog carstva. Maksencije je našao smrt u Tibru, u kome se udavio prilikom povlačenja. Konstantin je jedan od donosilaca Milanskog edikta, zakonskog akta kojim je proglašena verska ravnopravnost i prestanak progona hrišćana koje je trajalo tri stotine godina.