Kako pišu Novosti, ovaj skupoceni orden posle rata su dobili komandanti partizanskih armija u završnim operacijama za oslobođenje. Tito je odlikovan ovim ordenom 1947. godine, četiri godine kasnije dobili su ga Ivan Gošnjak i Koča Popović, a 1973. godine Peko Dapčević i Kosta Nađ.
Takođe, poneli su ga 1956. godine i sovjetski maršal Georgi Žukov, koji je predvodio konačni napad na nacističku Nemačku u Drugom svetskom ratu, te 1976. Leonid Brežnjev, vođa Sovjetskog Saveza.
Poslednja dva primerka koja su se čuvala u Vojnom muzeju i arhivu, tadašnji predsednik Slobodan Milošević dodelio je 16. juna 1999. komandantima Generalštaba VJ i Treće armije posle NATO agresije, generalima Dragoljubu Ojdaniću i Nebojši Pavkoviću.
Prema dostupnim podacima, autor ordena je vajar Antun Augustinčić, orden je prečnika 68 milimetara, izrađen je od zlata i platine, a u njega su ugrađena 45 rubina i 61 brilijant, od koga je središnji promera šest milimetara.
Kako je za Novosti objasnio kolekcionar i stručnjak za odlikovanja Jovan Mara, prvi ordeni i medalje u Titovoj Jugoslaviji stigli su iz Rusije 1944. godine. Veliku materijalnu vrednost ima i Orden Partizanske zvezde, koji je izrađen u Moskvi i iskovan je od 22-karatnog zlata.
Mara kaže da su danas Kinezi najveći kolekcionari na planeti, tako da i naši ordeni dostižu cene na aukcijama od nekoliko desetina hiljada evra.
„Najvišu cenu kod Kineza imaju ruski ordeni koji su nam dostavljeni 1944. iz Moskve, a to su Orden narodnog heroja u 22-karatnom zlatu i Orden Partizanske zvezde prvog stepena. Pored ovih odlikovanja, Rusi su iskovali i Orden narodnog oslobođenja, Orden za hrabrost, Orden bratstva i jedinstva, koji su povučeni posle 1948. Recimo, Orden bratstva i jedinstva ceni se na oko 12.000 evra. Najskuplji orden za koji znam je Ogrlica Svetog Andreja Prvozvanog iz Rusije, koja na tržištu vredi i više od milion evra“, ističe Mara.
On objašnjava da se aktuelni državni ordeni i medalje dodeljuju prema zakonima iz 2009. i 2010. Predsednici Rusije i Kine, Vladimir Putin i Si Đinping, od 2014, odnosno 2016, nosioci su najvišeg srpskog priznanja, Ordena Republike Srbije na velikoj ogrlici. Dalje u rangu se nalaze Orden Srpske zastave u tri stepena, Orden Karađorđeve zvezde (nosilac Novak Đoković), Sretenjski orden, Orden Belog orla sa mačevima i Orden zasluga za odbranu i bezbednost.
„Kada su u pitanje medalje, za hrabrost se dodeljuju medalje Miloš Obilić u zlatu i srebru, medalje za zasluge i za revnosnu službu u zlatu i srebru“, pojašnjava Mara.
Mara navodi da su prva odlikovanja savremene Srbije bila Orden Takovskog krsta iz 1865, zatim Orden Belog orla iz 1883, Orden Takovskog krsta sa mačevima iz iste godine i Orden Miloša Velikog iz 1898. godine.