„Vidimo da su Rusi i Turci vrlo blizu započinjanja većeg sukoba u ovom regionu. Nadamo se da će oni naći rešenje kako bi to sprečili“, rekao je Hofman na brifingu.
„Nastavljamo da pozivamo međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Tursku i, što je još važnije, na Siriju, kako bi ona prekinula svoje napade na Idlib i potražila mirno rešenje“, dodao je on.
Hofman je potvrdio američki stav, koji se sastoji od optuživanja sirijskih vlasti za „napade na svoj narod“, u ovom slučaju u provinciji Idlib, kao i u pozivima na političko rešenje.
Situacija u Idlibu
Ranije je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio da Turska nije ispunila čitav niz ključnih obaveza po pitanju rešavanja krize u Idlibu, a pre svega kada je reč o razdvajanju terorista od predstavnika opozicije.Kako je rekao, tu se misli na razdvajanje predstavnika opozicije koji sarađuju sa Turskom i koji su spremni na dijalog sa Damaskom u okviru političkog procesa, od pripadnika terorističke organizacije Nusra front, koji se sada deklarišu kao pripadnici Hejat Tahrir el Šama.
Prema dogovoru predstavnika Rusije, Irana i Turske, koji je postignut u maju 2017. godine na pregovorima u Astani (sada Nursultan), u Siriji su formirane četiri zone deeskalacije. Teritorija tri zone je tokom 2018. godine prešla pod kontrolu Damaska. Četvrta zona, koja se nalazi u provinciji Idlib i delovima susednih provincija Latakije, Hame i Alepa i dalje nije pod kontrolom sirijskih vlasti. Njen najveći deo drže teroristi Nusra fronta. Tamo su stalni sukobi militanata i vladinih snaga.
U sredu je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan saopštio da je Ankara spremna da upotrebi svu svoju vojnu silu u slučaju operacije u Idlibu. On je dodao da je početak nove vojne operacije u Idlibu „samo pitanje vremena“, a sve pripreme za njeno izvođenje već su završene.