Norveška strahuje: Ruski „kindžal“ za 40 minuta pogađa metu

© Foto : Forsvaret / YouTubeVojne vežbe NATO-a u Norveškoj
Vojne vežbe NATO-a u Norveškoj - Sputnik Srbija
Pratite nas
Norveška obaveštajna služba objavila je izveštaj u kom je iznela procenu bezbednosnih izazova za tu zemlju pod nazivom „Fokus 2020“, a u njemu se posebno izdvajaju Rusija i Kina i upozorava se da bi supersonična raketa „kindžal“ mogla za 40 minuta od trenutka lansiranja da stigne do mete u Norveškoj.

„Registrovali smo testiranje rakete ’kindžal‘. Naše procene pokazuju da, ako bi ta raketa bila ispaljena sa aviona iznad Koljskog poluostrva, vreme za upozorenje bi iznosilo 40 minuta od trenutka lansiranja, do mete u Norveškoj“, naveo je Haga Lunde.

U izveštaju se navodi da su ruska i kineska obaveštajna služba prisutne u svim sektorima društva u tim zemljama.

„Tu nije reč samo o prelaznoj fazi“, upozorava Haga Lunde, a prenosi lokalna televizijska stanica NRK.

On, takođe, tvrdi da se i Rusija i Kina, bez obzira na razlike koje među njima postoje, kreću u sve „autoritarnijem“ smeru.

Lunde posebno ističe da je Rusija ojačala pozicije na Koljskom poluostrvu i severnom delu Barencovog mora.

Takođe, Rusija, kako ističe Lunde, održava vojne vežbe, kao što je „Okeanski štit“, i razvija sofisticirano oružje, kao što je „Avangard“, za koje je predsednik Rusije Vladimir Putin rekao da može da onesposobi američki odbrambeni sistem.

U izveštaju se navodi i da je Putin u govoru naciji 2018. godine predstavio šest novih tipova naoružanja, među kojima i interkontinentalnu raketu RS-28 „Sarmat“.

„Neka od tih oružja imaju posebne karakteristike i izvan su postojećih standarda. I razvoj oružja i vežbe pokazuju da Rusija radi na izgradnji dinamičnijih vojnih snaga. Svedoci smo vojne sile koja je sposobna da deluje u širokom spektru“, ističe Lunde.

On upozorava da je jedan deo tog oružja testiran u blizini norveških granica, a ono što ga, kako kaže, brine, jeste što to oružje nije obuhvaćeno postojećim sporazumima o razoružanju i tako se smanjuje međunarodna stabilnost.

„Da li je Norveška izolovana u svetu? Nije. Norveška je deo globalizovanog sistema i zapadnog sistema. To oružje predstavlja pretnju po Norvešku“, upozorio je on.

Ministar odbrane Frank Bake-Jensen ističe da su ruske vežbe nedaleko od norveške obale — i previše blizu.

„Verujem da to nije potrebno. Dobrosusedski odnosi podrazumevaju da obe strane vode računa jedna o drugoj. Izrazio sam nezadovoljstvo zbog nekih ruskih aktivnosti“, rekao je on, misleći na manevre Rusije u Barencovom moru.

Kada je reč o Kini, Haga Lunde ističe da je cilj te zemlje da na vojnom planu bude na istom nivou sa SAD do 2050. godine. U isto vreme, on je upozorio na novu inicijativu „Digitalni put svile“, koja ukazuje da Kina namerava da preuzme kontrolu nad delovima 5G mreže.

„Time se jačaju kineske obaveštajne ambicije i kapaciteti“, upozorava on.

Poslednjih godina su se bilateralni odnosi Rusije i Norveške dosta pogoršali zbog međusobnih optužbi za špijunažu.

Norveška je uznemirena zbog modernizacije ruske vojske na severu, a Rusiju brine sveobuhvatna saradnja Norveške sa SAD i NATO saveznicima, uključujući radare u mestu Vardo na severoistoku zemlje i raspoređivanje američkih marinaca, što Moskva vidi kao provokaciju.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala