„Sada se oko 400.000 žitelja četvoromilionskog Idliba kreće prema našim granicama. Slanjem šatora taj problem nećemo rešiti, zbog čega smo objavili mobilizaciju, uz učešće naše zajednice Crvenog polumeseca. Prvo će biti izgrađen gradić za 10.000 izbeglica, korak u tom pravcu je već napravljen, zatim ćemo tu praksu nastaviti duž cele granice u zoni na teritoriji Sirije koja je oslobođena od terorista. U tim kućama će biti sve što je potrebno“, rekao je Erdogan na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, koja je u poseti Turskoj.
On je zahvalio Merkelovoj za podršku humanitarnim naporima Turske u Siriji.
„Svako od nas je dužan da izvrši pritisak na sirijski režim da bi se okončala surovost prema našoj braći u Idlibu. Pred Evropskom unijom je humanitarna odgovornost za pomoć Siriji. Danas sam sa Merkelovom razgovarao o tome kako da spasimo žitelje Idliba, posebno tokom ove zime, od dodatnih stradanja“, rekao je Erdogan.
Sastanak o Siriji u prvoj četvrtini ove godine
Nemačka kancelarka je navela da bi sastanak o Siriji, na kojem bi učestvovali lideri Rusije, Turske i Francuske — Vladimir Putin, Redžep Tajip Erdogan i Emanuel Makron — mogao biti održan u Ankari u prvoj četvrtini ove godine.
Nemačka kancelarka je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa turskim predsednikom izjavila da je na sastanku bilo reči o mogućnosti da se produži ranije započeti dijalog, kao i o načinima da se postigne primirje u sirijskom Idlibu i da se dostavi humanitarna pomoć njegovim žiteljima.
U skladu sa dogovorom predstavnika Rusije, Irana i Turske, postignutim u maju 2017. godine na pregovorima u Astani (sada Nursultan), u Siriji su formirane četiri zone deeskalacije.
Teritorija tri zone je tokom 2018. godine prešla pod kontrolu Damaska. Četvrta zona, koja se nalazi u provinciji Idlib i delovima susednih provincija Latakije, Hame i Alepa, i dalje nije pod kontrolom sirijskih vlasti. Njen najveći deo drže teroristi Nusra fronta.