Irak kupuje S-400 jer je postao pravo bojno polje između SAD i Irana

© Sputnik / Evgeniй Biяtov / Uđi u bazu fotografijaProtivvazdušni sistem S-400
Protivvazdušni sistem S-400 - Sputnik Srbija
Pratite nas
Irak je postao pravo bojno polje dve zaraćene strane — Irana i SAD, pa je zato veoma zainteresovan za kupovinu ruskih sistema S-400. Upravo su događaji povezani sa ubistvom iranskog generala Kasema Sulejmanija u Iraku pokazali da je Bagdadu potrebno da ojača protivvazdušnu odbranu.

O nameri iračke Vlade da kupi sisteme protivvazdušne odbrane S-400 od Rusije govori se još od maja prošle godine, kada je ambasador te zemlje u Moskvi rekao da je Bagdad odlučio da kupi te sisteme, ali da još ne postoji mapa puta za dogovor.

S-400 je najbolji sistem na svetu

„Irak je faktički postao bojno polje između SAD i Irana. Prvo su SAD izvršile napad na bazu šiitskih paravojnih formacija, a potom je Iran napao američke vojne baze, iako je prethodno upozorio na to. Jasno je da u ovoj situaciji zemlja želi da ojača svoju protivvazdušnu odbranu, a sistemi S-400 smatraju se najboljim na svetu. Štaviše, Irak već kupuje savremeno oružje od Rusije, kao što su, na primer, borbeni helikopteri Mi-28 i tenkovi T-90“, rekao je za Sputnjik ruski vojni ekspert Jurij Zverev.

Američki mediji navode da je Irak počeo da razmatra kupovinu sistema S-400 od Rusije zbog straha da će izgubiti političku i vojnu podršku SAD. Irački zvaničnici su izjavili da bi trebali da nabave S-400, posebno nakon brojnih razočaranja u Ameriku, koja im nije dala „pravo oružje“. Kako su saopštili, ugovor još nije potpisan, ali Bagdad je u pregovorima sa Moskvom.

Amerikanci će učiniti sve da spreče kupovinu

Ocenjuje se da su za potrebe Iraka sasvim dovoljni i ruski sistemi prethodne generacije — S-300, kakve ima i Iran. Bagdad već vodi pregovore sa Moskvom oko nabavke tih sistema i očekuje da će to izazvati otpor u Vašingtonu, a ruski eksperti ne isključuju mogućnost da SAD mogu Iraku uvesti sankcije zbog kupovine ruskog oružja.

„Sudeći po situaciji sa Turskom, kupovina S-400 će uticati na odnose Iraka sa SAD. Amerikanci su pokušali na sve moguće načine da ometaju tu kupovinu, a to ide i do ekonomskih sankcija Turskoj zbog kupovine ruskog oružja“, podsetio je Zverev.

Postavlja se i pitanje kako će i preko kojih računa Irak platiti rusko oružje ako Amerikanci njihove račune zamrznu i kako će Bagdad, u tom slučaju, tehnički obezbediti prebacivanje S-400 iz Rusije.

© Sputnik / Dmitry Vinogradov / Uđi u bazu fotografijaVašington će izvršiti jak pritisak da pokuša da spreči kupovinu sistema S 400
Irak kupuje S-400 jer je postao pravo bojno polje između SAD i Irana  - Sputnik Srbija
Vašington će izvršiti jak pritisak da pokuša da spreči kupovinu sistema S 400

„Na to pitanje odgovor može dati samo iračka Vlada. Ono što mogu da kažem jeste da Amerikanci vrlo čvrsto drže iračku Vladu u svojim raljama, odnosno, oni kontrolišu tu Vladu. Ipak, Irak može zaobići SAD kako bi od nas kupio S-300 ili S-400. Isporuka? Mi smo velika država i nikada nismo obraćali pažnju na sankcije ili bilo šta slično, pa se samim tim isporuka može izvršiti na razne načine — i vazdušnim i morskim putem, kako god želite. To jest, mislim da tu nema problema“, kaže ekspert Udruženja vojnih politikologa Oleg Glazunov.

Međutim, ukazuje Glazunov, postoji bojazan da bi iračka Vlada mogla da poklekne pod pritiskom Vašingtona.

„Jedino čega se bojim je da SAD imaju ogroman uticaj na iračku Vladu i da mogu da izvrše veoma jak pritisak“, kaže sagovornik Sputnjika.

„Zbog toga ne bih rizikovao i govorio o tome da će ugovor biti realizovan. Bojim se da će biti dosta problema oko ovog dogovora i za Rusiju i još više za iračku Vladu. Prema tome, šanse da se ovaj kupoprodajni dogovor ostvari su 50:50. Mislim da Amerikanci neće dozvoliti da Vlada koja je pod njihovom kontrolom, zaobiđe SAD u sporazumu sa Rusijom. To bi nanelo veliki udarac imidžu SAD na Bliskom Istoku“, zaključuje Glazunov.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala